ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szíriában falvak néptelenednek el a klímaváltozás miatt

Százhatvan falut hagytak el a lakók Szíriában 2007-ben és 2008-ban az általános felmelegedés miatt. A Nemzetközi Fenntartható Fejlődési Intézet jelentése felhívja a figyelmet a vízforrások ellenőrzéséért folyó fegyveres regionális konfliktusok veszélyére is.
Létrehozva: 2009. június 9., 10:29
nyomtat küld

"A 2007. és 2008. évi aszály súlyos csapást mért a szíriai falvakra, az ország északkeleti részében 160 falu néptelenedett el" - olvasható a Damaszkuszban közzétett jelentésben. A Dánia által finanszírozott jelentés aggódik a globális klímaváltozás következményei - a közel-keleti vízkészletek csökkenése és a szegénység súlyosbodása - miatt.

Az IISD előrejelzése szerint még egy mérsékelt globális felmelegedés következtében is 30 százalékkal csökken a Törökországon, Szírián és Irakon áthaladó Eufrátesz folyó vize, míg a Holt-tenger víztömege 80 százalékkal apad az évszázad végére.

A felmelegedés a térség békéjét is veszélyezteti, felgyorsítva a rivalizálást és a stratégiai források militarizálását, megnehezítve így minden békerendezést többek között Izrael és Szíria között - vélte Oli Brown, a tanulmány társszerzője. Brown szerint "Izrael máris ürügyként használja fel a klímaváltozást arra, hogy növelje a térségben lévő vízforrások feletti ellenőrzését". Márpedig a Közel-Kelet a világ széndioxid-kibocsátásának mindössze kevesebb mint 1 százalékát adja - mutat rá a tanulmány. Brown és a másik társszerző, Alec Crawford szerint Izrael ez alól kivételt jelent: fejenkénti 11,8 tonnás üvegházhatású gázkibocsátása meghaladja a 10,5 tonnás európai átlagot. "Ez mélyítheti a Nyugat, így Izrael elleni, már meglévő ellenszenvet, mivel úgy tekinthetnek rájuk, mint a probléma okozójára, amely nem képes vagy nem akarja azt megoldani" - figyelmeztet a jelentés.

A tanulmány felhívja a figyelmet a népességnövekedés jelentette veszélyre is. A Közel-Kelet lakossága 2050-re a 2008-as 42 millióról 71 millióra nő majd, növelve a vízkészletek, az élelmiszerek, a lakosság és a foglalkoztatás területén megnyilvánuló szükségleteket. Az IISD jelentése szerint a közel-keleti kormányoknak és hatóságoknak, a civil társadalomnak és a nemzetközi közösségnek kell választ adni a klímaváltozásra és a felmelegedés miatt a regionális béke és biztonság szempontjából várható kockázatokra a helyi közösségeknek a klímaváltozás hatásaira való felkészítésével, az üvegházhatás csökkentésével és a megosztott források felhasználásában való együttműködéssel.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések