ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Továbbra sincs előrelépés a horvát-szlovén határvitában

Az Európai Unió a hétfői egyeztetéseken sem tudta jobb belátásra bírni az EU-tag Szlovéniát és a tagság elnyerésére törekvő Horvátországot kétoldalú határvitájuk megoldása érdekében.
Létrehozva: 2009. június 16., 07:35
nyomtat küld

Szlovénia a vita miatt immár fél éve gátolja a horvát EU-csatlakozási tárgyalások folytatását, pedig az EU korábban célként tűzte ki, hogy Zágráb 2010-ben vagy 2011-ben csatlakozhasson az unióhoz.

Olli Rehn, az EU bővítési biztosa - az uniós országok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozása alatt - megbeszélést folytatott Gordan Jandrokovic horvát és Samuel Zbogar szlovén külügyminiszterrel, külön-külön, valamint hármasban is. Kénytelenek voltak azonban megállapítani, hogy az álláspontok továbbra sem esnek egybe.

Jandrokovic újságíróknak azt mondta, hogy a mostani találkozó eredménye "nulla-nulla" volt.

A megbeszéléseket azonban "még e héten" folytatják - közölte az MTI-vel egy uniós szóvivő. Tekintettel arra, hogy csütörtökön és pénteken tartják Brüsszelben a tagországok állam-, illetve kormányfőinek csúcstalálkozóját, várható, hogy a közeli napokban az EU nagy nyomást fejt ki a felekre a megoldás érdekében.

A vita a kicsiny Pirani-öböl körül forog. Ha a szlovén-horvát határ az adriai öböl közepén húzódik - miként azt kiinduló szabályként a nemzetközi jog előírja -, akkor a horvát és az olasz területi vizek "összezárulnak" Szlovénia előtt, ha viszont az egész öböl a szlovénoké, akkor Szlovénia szabad kijárathoz jut a nyílt tengerre. A szlovénok a méltányosság elvére, valamint a tengerre való akadálytalan kijutás emberemlékezet óta nem vitatott, megszilárdult gyakorlatára hivatkoznak.

Az EU próbálna közvetíteni, de a horvátok - ragaszkodva a jog betűjéhez - minden közvetítés végállomásaként a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságot szeretnék látni, míg a szlovénok az EU által tető alá hozott egyezséget akarnak.

Horvátország EU-csatlakozásának ügye egyébként nem csupán a szlovénokkal való területi vita miatt áll rosszul. Mint uniós források közölték, Serge Brammertz - aki a főügyészi posztot tölti be a délszláv háborúkban elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszéken (e törvényszék nem azonos a fent említett, nemzetközi jogi vitákkal foglalkozó Nemzetközi Bírósággal) - az EU-külügyminisztereknek hétfőn adott tájékoztatásában elégedetlenségét hangoztatta Horvátország együttműködési készségét illetően. A horvátok mindmáig "nem találnak" olyan, Brammertz szerint létező katonai dokumentumokat, amelyek fontosak lehetnének annak megítélésében, milyen parancsokat adtak annak idején horvát katonai vezetők polgári lakosság elleni fellépésre.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések