ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Továbbra is bizonytalan Barroso újraválasztása

Miközben a tagállamok vezetői egyhangúan José Manuel Barrosót bíznák meg újabb öt évre az Európai Bizottság vezetésével, a Parlamentben korántsem biztos, hogy meglesz a megválasztásához szükséges többség. A tagállamok vezetőinek döntését követően az Európai Szocialisták máris bejelentették, hogy nem szavazzák meg a portugál politikus kinevezését újabb öt évre.
Létrehozva: 2009. június 20., 13:09 | Utoljára frissítve: 2009. június 20., 13:10
nyomtat küld

Az Európai Unió állam- és kormányfőinek megbeszélését követően pénteken hajnalban jelentette be a Tanács soros elnökségét betöltő Csehország miniszterelnöke, hogy egyhangúan támogatják Barroso újbóli jelölését a biztosok kollégiumának élére.

Jan Fischer elmondta, hogy a következő héten konzultációt kezdeményez az Európai Parlament frakcióinak vezetőivel annak érdekében, hogy a kinevezés minél gyorsabban végbemehessen.

Az Európai Bizottságot 2004 óta vezető Barroso láthatóan felszabadultan fogadta a hírt és elmondta, hogy nagyon büszke arra, hogy a tagállamok vezetői - pártállásuktól függetlenül - valamennyien kiálltak mellette. Barroso annak tulajdonította sikerét, hogy munkája során minden tagállamnak "megadta a kellő tisztelet" függetlenül azok méretétől. A baloldalról, illetve a zöldek felől érkező kritikákra azt a választ adta a Bizottság elnöke, hogy "hozzá van szokva a kritikákhoz". Jelezte ugyanakkor azt is, hogy nem kíván egy jobboldai irányultságú Bizottságot létrehozni, mivel "Európának egy pártok feletti projektnek kell lennie."

Az Európai Parlament frakcióvezetői július 9-én döntenek arról, hogy egyáltalán napirendre vegyék-e a Bizottság elnökéről való szavazást az új EP első plenáris ülésén. Kérdéses ugyanakkor, hogy meglesz-e a kellő számú támogatás a 736 fős testületben, mivel korábban a zöldek, pénteken pedig a szocialisták is bejelentették, hogy nem szavazzák meg Barroso újbóli kinevezését. A szocialista frakciót vezető Martin Schulz közleményében "politikai, jogi és intézményes gyalázatnak" minősítette a kormányfői döntést, és jelezte: az EP második legnagyobb frakciója teljes konzultációhoz ragaszkodik az új bizottsági elnök személyéről. Ez pedig nem oldható meg az első plenáris ülésig - tette hozzá a német politikus.

A Barroso kinevezése körüli bizonytalanságot még az is fokozza, hogy egyelőre nem lehet tudni, hogy a jelenleg érvényes Nizzai, vagy a még jóváhagyásra váró Lisszaboni Szerződés szerint történik majd az új Bizottság kinevezése. A Tanács jogi szolgálata szerint arra nincs mód, hogy egyedül Barrosót jelöljék hivatalosan "Nizza szerint", majd a biztosokat később, a Lisszaboni Szerződés alapján. Az Európai Bizottság jogászai viszont nem osztják ezt a véleményt.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések