ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Az uniós csúcs után célegyenesben a Lisszaboni Szerződés

A pénteki megállapodásukkal az uniós vezetők jogerős garanciákat nyújtanak az íreknek a Lisszaboni Szerződésben kifogásolt részekre vonatkozóan. A Brüsszeltől megszokott jogi bravúroknak köszönhetően úgy sikerült megoldani a kérdést, hogy a többi tagállamnak nem kell újra ratifikálnia a szöveget.
Létrehozva: 2009. június 22., 12:49 | Utoljára frissítve: 2009. június 22., 12:55
nyomtat küld

A gondosan szerkesztett kompromisszum tartalmazza az ír miniszterelnök, Brian Cowen által kért biztosítékokat, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a garanciák ír-specifikusak, vagyis más országokra nem vonatkoznak. Az EU tagállamainak állam- és kormányfői létfontosságúnak tartották, hogy a dokumentum megfeleljen az ír kormány elvárásainak, de azoknak a tagállamoknak, melyek már korábban elfogadták a szerződést, ne kelljen újból ratifikálniuk.

A brit miniszterelnök, Gordon Brown pénteken rámutatott, hogy a brit képviselőháznak ismét jóvá kellene hagynia a szöveget, ha a Lisszaboni Szerződés szövegében bármilyen lényegi változtatásra kerülne sor.

Brown hetek óta belpolitikai problémákkal küzd, ezért vonakodik attól, hogy újra megnyissák a szerződésről szóló vitát. A pénteken (június 19.) zárült állam- és kormányfői csúcstalálkozón az uniós vezetők által megalkotott végső kiegészítések is az ír és brit tisztviselők közötti szoros együttműködés eredményeképpen születtek meg.

A hivatalos források igyekeztek hangsúlyozni, hogy az ír biztosítékok (munkajogi kérdések, katonai semlegesség, etnikai kérdések, adózás, csakúgy mint a megállapodás, hogy minden uniós tagállamnak lesz biztosa a Bizottságban) "teljes mértékig összeegyeztethető" a Lisszaboni Szerződéssel.

Mindez fedezéket nyújt Brownnak a hazai ellenzék, mint például a Brit Konzervatív Párt támadásaival szemben, amely nyíltan szkeptikus a szerződést illetően és megígérte, hogy mindent elkövet annak érdekében, hogy Nagy-Britanniában népszavazást tartsanak a Lisszaboni Szerződésről.

Az ír kormányfő, Brian Cowen azt nyilatkozta, elégedett az eredményekkel és az elkövetkező hetekben kijelölik a második népszavazás időpontját. Véleménye szerint október eleje megfelelőnek tűnik, így szeptemberben lehetőség nyílik, hogy "érett vitát" folytassanak a szerződésről.

A színfalak mögött magas a tagállamok diplomatái az elmúlt hetekben arról vitatkoztak, mi is a garanciák pontos jogi státusza. Végül az a megegyezés született, hogy a jogerős biztosítékokat jegyzőkönyv formájában csatolják az uniós szerződésekhez, amint egyszer a Lisszaboni Szerződés hatályba lép.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések