ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EU további demokratizálódást vár Minszktől

A közélet további demokratizálására buzdította Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokkal foglalkozó biztosa a fehérorosz vezetést hétfői minszki látogatásán annak érdekében, hogy a szovjet utódállam szorosabbra fűzhesse kapcsolatait az unióval.
Létrehozva: 2009. június 23., 07:50
nyomtat küld

Ferrero-Waldner Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel, Szjarhej Martinau külügyminiszterrel, valamint ellenzéki és civil szervezetek vezetőivel találkozott.

A Lukasenkával folytatott megbeszélésen a biztos - a minszki elnöki hivatal közleménye szerint - közölte: amennyiben Minszk lépéseket tesz (az uniós elvárások teljesítése érdekében), úgy az EU maradéktalanul kiaknázza majd a kétoldalú kapcsolatokban rejlő lehetőségeket. Elismerte, hogy Minszk részben eleget tett az unió által a kapcsolatok javítása érdekében támasztott követeléseknek, de nem mindegyiknek.

Ferrero-Waldner később úgy nyilatkozott: nagyon fontos a fehérorosz választási törvény módosítása, a szólás- és gyülekezési szabadság biztosítása, a nem kormányzati szervezetek (bírósági) bejegyzése feltételeinek javítása, s az EU kategorikusan ellenzi, hogy embereket politikai meggyőződésük miatt vegyenek őrizetbe.

A fehérorosz elnök a közlemény szerint kijelentette: Minszk "őszintén jó kapcsolatokat akar kiépíteni" az EU-val, "még ha ez nem is mindenkinek tetszik". Ezzel arra célzott, hogy az elmúlt időben feszültté vált az EU felé közeledni próbáló Fehéroroszország és a szomszédos Oroszország kapcsolata, jóllehet a két ország a Szovjetunió felbomlása óta szoros szövetségesi viszonyt ápolt egymással. Lukasenka megjegyezte: Minszk számára - amelynek devizatartalékait a pénzügyi világválság kiapasztotta - a legfontosabb tényezőt az uniós pénzügyi források, hitelek jelentik.

Az EU tavaly ősszel eltörölte a 36 fehérorosz vezetővel - köztük Lukasenkával - szembeni uniós vízumtilalmat, hogy ezzel reformokra serkentse Minszket, s ne engedje, hogy kizárólag Moszkva befolyása érvényesüljön Fehéroroszországban. Az unió ugyanebben a szellemben idén májusban felvette keleti partnerségi programjába Fehéroroszországot és további öt szovjet utódállamot, szorosabb gazdasági és politikai kapcsolatokat ajánlva számukra a demokratikus berendezkedés melletti elkötelezettségért cserébe.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések