ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Törökország zöld utat ad a Nabucco-projektnek

2009. július 13-án Törökországban kerül sor a Nabucco gázvezetékről szóló kormányközi megállapodás aláírására. A lépés áttörést jelenthet az orosz gázfüggőség csökkentését célzó, eddig meglehetősen lassan haladó projekt megvalósításában.
Létrehozva: 2009. július 6., 11:51 | Utoljára frissítve: 2009. július 6., 11:54
nyomtat küld

A júliusi tranzit-megállapodás a tagjelölt Törökországon, valamint Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián áthaladó gázvezeték használatának jogi alapját és feltételeit határozza meg. A tervek szerint a 3300 kilométer hosszú csővezetékben Azerbajdzsánból és Türkmenisztánból, illetve a későbbiekben akár Irakból és Iránból érkezhet majd a földgáz Európába.

A 2002 óta zajló tárgyalásokat Törökország látszólag számtalan esetben hátráltatta. A török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdogan éppen az ukrán-orosz gázvita idején helyezte kilátásba, hogy a Nabucco gázvezeték - Törökországon keresztül haladó - megépítését csak akkor támogatná, ha megfelelő ütemben haladnak a török csatlakozási tárgyalások az energiaügyi fejezettel kapcsolatban. Ezt a kijelentést később Ankara cáfolta, és kifejtette, hogy a projekt lassúságának valódi oka az Európai Unió tagállamainak megosztottsága.

Törökország ugyanakkor ahhoz is ragaszkodott, hogy a gázvezeték előreláthatólag évi harmincmilliárd köbméteres kapacitás tizenöt százalékát saját használatra fordíthasson. A török energiabiztonságot figyelembe vették ugyan a megállapodás tervezetének megfogalmazásakor, azonban a pontos értékeket még nem véglegesítették.

A megállapodás Törökország, és azon négy tagállam között jön létre, amelyeken a vezeték áthalad a szolidaritás, az egyenlőség és a kölcsönös függőség elveinek megfelelően - mondta el Ferran Tarradellas, a Bizottság szóvivője. A Nabucco konzorcium, amely Törökország és a fenti négy tagállam gázszolgáltatóiból, valamint a németországi RWE csoportból áll, nagy várakozással tekint a megállapodás aláírása elé, hiszen az lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy befektessenek a projektbe, és hosszú távú szerződéseket kössenek a konzorciummal.

Amennyiben a beruházásról 2010-ben végleges döntés születik, úgy a gázvezeték megépítése 2011-ben meg is kezdődhet. A megállapodás lehetővé tenné annak a kétszáz millió eurónak a felszabadítását is, amelyet a Bizottság egy öt milliárd eurós gazdasági mentőcsomag részeként különített el a projektre. Becslések szerint a Nabucco megépítésének teljes költsége mintegy 7,9 milliárd euróra tehető.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések