ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Alakuló plenáris ülést tart az Európai Parlament

Vezető tisztségviselőinek megválasztásával megtartja alakuló plenáris ülését az Európai Parlament a héten Strasbourgban.
Létrehozva: 2009. július 13., 10:44 | Utoljára frissítve: 2009. július 13., 15:36
nyomtat küld

A június 4-7. között tartott európai parlamenti választáson a szavazók összesen 736 képviselőt küldtek az Európai Unió választott parlamentjébe. Ezek 7 frakcióba tömörülnek, 28-an pedig frakción kívüliek.

Magyarország 22 hellyel rendelkezik, a határon túli magyar pártok összesen 5 képviselőt küldtek az EP-be.

A legnagyobb frakciót a kereszténydemokrata-konzervatív erők tömörülése, az Európai Néppárt alkotja 265 taggal. Itt található a legtöbb magyar képviselő is: a Fidesz és a KDNP 14 képviselője mellett a szlovákiai MKP 2 és a romániai RMDSZ 3 választottja is ehhez a pártcsoporthoz tartozik.

A második legnagyobb frakciót a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (volt Európai Szocialisták Pártja) alkotja 184 képviselővel, köztük az MSZP 4 tagjával.

A Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (84 képviselő) és a Zöldek/Európai Szabad Szövetség (55) magyar képviselők nélkül állt fel.

Az Európai Konzervatívok és Reformisták (55) csoportjához tartozik az MDF és annak egyetlen EP-képviselője, Bokros Lajos.

Az Európai Egyesült Baloldal - Északi Zöld Baloldal (35) és A Szabadság és Demokrácia Európája (30) frakciókban nem ülnek magyarok, viszont a függetlenek között foglal helyet a Jobbik 3 képviselője.

Az újraválasztott képviselők 50,14 százalékos arányt képviselnek az Európai Parlamentben, a fennmaradó helyeket új jelöltek szerezték meg.

A testület kedden választja meg új elnökét, a német néppárti Hans-Gert Pöttering utódát. A két jelölt a szintén néppárti, lengyel Jerzy Buzek és a svéd Eva-Britt Svensson (Egyesült Európai Baloldal - Északi Zöld Baloldal frakció), de utóbbinak gyakorlatilag nincs esélye, miután a nagy frakciók előzetes megállapodást kötöttek az EP-elnöki hely sorsáról.

Megválasztják kedden az EP 14 alelnökét is, az egyik jelölt - és szinte biztos "befutó" - erre a posztra Schmitt Pál (Fidesz).

Szerda délelőtt már a június végén befejeződött cseh, illetve a mostani, svéd elnökség programjairól vitáznak a képviselők, Jan Fischer cseh, illetve Fredrik Reinfeldt svéd kormányfő, valamint José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök részvételével.

Szerdán választják meg a képviselők közül az EP öt kvesztorát, akik elsősorban az EP-képviselőket érintő adminisztratív ügyekkel foglalkoznak, és tagjai a vezető testületnek.

A parlament a héten az iráni, a kínai és a hondurasi helyzetről is vitázik.

Alakuló üléseket tartanak Strasbourgban az EP-bizottságok is.

Hétfőn - a keddi hivatalos plenáris megnyitó előtt - a strasbourgi filharmonikusok koncerttel köszöntik az EP megválasztott képviselőit. Az Európai Hadtest tagjai pedig felvonják az unió zászlaját.

Az alakuló plenáris ülést egy új szabály értelmében nem a korelnök, hanem a leköszönő elnök, Pöttering nyitja meg kedd reggel.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések