ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nagy-Britannia szívesen látná Blairt az EU elnöki székében

Nagy-Britannia munkáspárti kormánya kiállna Tony Blair volt miniszterelnök mellett, ha a politikus beszállna az Európai Unió elnöki posztjáért folyó "versengésbe", tájékoztatott szerdán (július 15.) Gordon Brown, jelenlegi brit miniszterelnök szóvivője.
Létrehozva: 2009. július 17., 13:29 | Utoljára frissítve: 2009. július 17., 13:31
nyomtat küld

A kijelentés előzménye az volt, hogy a brit médiumok Glenys Kinnock Európa-minisztert idézve a nyilvánosság elé tárták: Blair minden bizonnyal harcba fog szállni az elnökség megszerzéséért.

Az új uniós tisztséget a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése hívná életre (lásd Link Dossziénkat). Egyelőre azonban senki sem lehet benne biztos, hogy ez mikor fog bekövetkezni - az őszi írországi népszavazás kimenetele ugyanis megpecsételheti a Lisszaboni Szerződés további sorsát.

A 27-tagú közösségnek erősebb vezetést, igazságosabb döntéshozatalt és a világpolitika ügyeibe való nagyobb beleszólást biztosító szerződés ratifikációjára akár már idén sor kerülhet.

"A miniszterelnök úr megítélése szerint Tony Blair alkalmas jelölt bármilyen jelentős nemzetközi tisztség betöltésére" - közölte Gordon Brown szóvivője.

"Ha létrejön az Európai Tanács elnöki posztja, és Tony Blair úgy dönt, vállalja a jelöltséget, természetesen támogatni fogjuk őt."

Hosszú ideje folyik a találgatás, hogy Blair vajon tényleg EU-elnöki babérokra pályázik-e. A kérdés szerdán került ismét előtérbe, Kinnock Európa-miniszter Strasbourgban elejtett megjegyzése nyomán.

"Az Egyesült Királyság kormánya támogatja Tony Blair jelöltségét az Európai Tanács elnöki posztjára" - idézi a BBC a brit politikust. "Ez a kormány álláspontja. Biztos vagyok benne, hogy Blair megkérdezése nélkül nem tennének efféle kijelentéseket."

Blair 2007-ben, tíz év kormányzás után adta ki kezéből a miniszterelnöki stafétabotot. Jelenleg közel-keleti megbízottként tevékenykedik, az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország mediátorainak kvartettjét képviselve.

Blair és Brown - a munkáspárti kormányzás első évtizedének két emblematikus figurája - közti kapcsolat Blair hivatali idejének túlnyomó részében hírhedten viharos volt, mivel mindkét politikus saját markában akarta tudni a párt feletti döntő befolyást, a pártelnöki címmel egyetemben.

A Nagy-Britanniában legerősebb ellenzéki erőt képviselő Konzervatívok - akiknek jó esélye van a jövőre esedékes választások megnyerésére - vissza akarják szorítani az Európai Unió tagállamok feletti hatalmát. Az ellenzéki párt az európai elnöki tisztség megalkotása ellen is tiltakozik.

"Bárki is töltse be a tisztséget, minden esélye megvan, hogy a hatalmat saját kezében, Brüsszelben összpontosítsa, és árnyéka óhatatlanul rávetül a tagállami külpolitikákra is" - figyelmeztetett William Hague, a Konzervatív Párt külpolitikai szóvivője. "Egy Tony Blairhez hasonlóan ambiciózus szereplő esetében pedig ez szinte már előre borítékolható."

Blair részéről cáfolták, hogy a volt miniszterelnöknek szándékában állna megpályázni az Európai Tanács elnöki pozícióját. Az tisztség betöltőjét egyébként uniós vezetők neveznék ki két és fél éves, megújítható időszakra.

"Kampányról szó sincs" - nyomatékosította Blair szóvivője. "Ahogy az már számtalanszor elhangzott az ügy kapcsán, egyszerűen nincs mire jelölni valakit, ha a tisztség még nem is létezik."

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések