ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A kilábalás jelei az eurózónában

Mérséklődött az eurózóna gazdasági hanyatlása júliusban, immár az ötödik egymást követő hónapban, miközben kilenc havi csúcsára emelkedett a német Ifo gazdaságkutató intézet átfogó üzleti bizalmi mutatója - derült ki a pénteki hírekből.
Létrehozva: 2009. július 24., 18:17
nyomtat küld

Az eurózóna gazdasági hanyatlásának mérséklődése azzal magyarázható, hogy a vártnál kisebb mértékben zsugorodott a térség feldolgozóiparának és szolgáltatási szektorának a teljesítménye. Júliusban 11 havi csúcsra, 46,0 pontra emelkedett az euróövezetben a feldolgozóipar beszerzői menedzser indexe (PMI). Az eurózónán kívül maradt Nagy-Britanniában ugyanakkor a várt ütem több mint kétszeresével csökkent a gazdasági teljesítmény - derült ki pénteken. Az éves szintre számolt visszaesés olyan nagy mértékű volt, amilyenre a negyedéves kimutatások közzétételének fél évszázaddal ezelőtti kezdete óta nem volt példa.

A hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján készített júliusi Ifo mutató 87,3 pontra nőtt a júniusi 85,9 pontról. Bizakodásra ad okot, hogy a mutató ezzel már a negyedik egymást követő hónapban nőtt.

Magyarországon 100 napja van hivatalban a Bajnai Gordon vezette válságkezelő kormány. A kormány első száz napjának legfontosabb eseményei között említhetőek azok a lépések, amelyeket a kabinet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) pénzügyi támogató csomagjának továbbvitele, a nyugat-európai roadshow megvalósítása, illetve a válság itthoni megjelenése óta először sikeresen végrehajtott kötvénykibocsátás révén ért el. A válságkezelésben, az államháztartási folyamatok stabilizálásában kiemelkedő szerepet játszottak az adótörvények, az idei módosítások, és a jövő évi adójogszabály megalkotása.

A magyar kormány foglalkoztatás-politikájának legfőbb célja a munkahelyek megőrzése. Bár a hazai és uniós forrásokból finanszírozott munkahelymegőrző programok hatékonyságát sokan vitatják, tény, hogy az elmúlt három hónapban megállt a munkanélküliség növekedése, csökkent a regisztrált álláskeresők száma, és csekély mértékben bővült a foglalkoztatottak köre.

Pénteken tovább erősödött a forint: az euró jegyzése 267,67 forinton állt pénteken kora délután a bankközi kereskedelemben. Utoljára július első két napján és az idei év első napjaiban járt ezen a szinten az árfolyam. A 270 forintos euróárfolyam alatt stabilizálódni látszott a forint: az eurót 268,16 forinton jegyezték délután négy órakor.

Egyöntetű véleménnyé vált a londoni elemzői közösségben, hogy a magyar jegybank (MNB) Monetáris Tanácsa a hétfői kamatdöntő ülésen újrakezdi a pénzügypolitikai enyhítést, de az első kamatcsökkentés, valamint a későbbi enyhítések mértékére adott citybeli előrejelzések eltérnek. Az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak mindegyike a 9,50 százalékos alapkamat csökkentését várja hétfőre.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztítva - 2009 első öt hónapjában 3,6 százalékkal, májusban 4,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Elemzők szerint a csökkenő reálbérek, a második félévben hatályba lépő adóemelések, valamint a csökkenő szociális transzferek hatására tovább csökken majd a lakossági fogyasztás.

Még tart a második negyedéves gyorsjelentési szezon, pénteken vegyes eredményekről számoltak a vállalatok. A Samsung Electronics adózott nyeresége 5,2 százalékkal nőtt a második negyedévben a tavalyi év azonos időszakához képest a LCD-televíziók és a mobiltelefonok eladásának növekedése eredményeként, míg a távközlési berendezéseket gyártó svéd Ericsson cég adózott eredménye éves szinten 61 százalékkal esett a második negyedévben.

A gazdasági válság ellenére nőtt a brit Vodafone bevétele a júniussal zárult első negyedben a felvásárlásoknak és a kedvező valutaárfolyam-mozgásoknak köszönhetően. A világ legnagyobb mobilszolgáltatója 10,74 milliárd font sterling (12,5 milliárd euró) bevételre tett szert az első negyedben. Ez 9,3 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A vártnál rosszabbul szerepelt ugyanakkor az American Express: az amerikai hitelkártya társaság adó utáni profitja 84 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, és 102 millió dollárt tett ki.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések