ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Magyarok az euroszkeptikusok között

A magyarok, a lettek és britek a leginkább euroszkeptikusok az európai uniós állampolgárok között - derül ki az Európai Parlament által megrendelt, az egész kontinensre kiterjedő felmérésből.
Létrehozva: 2009. július 29., 12:53 | Utoljára frissítve: 2009. július 29., 13:47
nyomtat küld

A kedden közzétett felmérést a júniusi európai parlamenti választásoktól tapasztalt nagymértékű távolmaradás indokolta.

A felmérésből kiderül, hogy általában az európaiak túlnyomó többsége - 69 százaléka - "inkább jó dolognak" tekinti országa uniós tagságát, míg 22 százalékuk véli az ellenkezőjét. A többiek nem foglaltak állását a kérdésben. Erre a kérdésre a legalacsonyabb arányban pozitív választ adó országok Magyarország (36 százalék) és Lettország (49 százalék), ahol a súlyos a gazdasági helyzet miatt az EU segítségét kellett kérni kölcsön formájában, valamint Nagy-Britannia (45 százalék). Az európai építkezés úttörőjének számít viszont Luxemburg (85 százalék), Hollandia (84) és Belgium (83), ahol a legnagyobb az uniós tagság iránt lelkesedők száma.

A britek közül ráadásul csak 37 százalék érzi magát az EU állampolgárának (Lettországban ez az arány 51 százalék), és a megkérdezetteknek csupán 29 százaléka bízik az uniós intézményekben (Lettország: 41 százalék). Az EU egészét tekintve a megkérdezettek 50 százaléka válaszolta, hogy bízik az EU intézményeiben, 40 százalékuk pedig nem. Mintegy 64 százalékuk érzi magát az EU állampolgárának.

A felmérést a júniusi európai parlamenti választásokon való nagymértékű távolmaradás (57 százalék) indokolta. A leggyakrabban említett indok a politikai vezetőkkel szembeni általános bizalmatlanság (28 százalék), az az elgondolás, hogy a szavazás semmin sem változtat (17 százalék), valamint a politika iránti érdektelenség (17 százalék). Az Európai Parlament ebből arra következtet, hogy a távolmaradás inkább az Európában tapasztalható általános választási érdektelenség jele, mintsem az Európai Unió működésével való elégedetlenségé. A nem szavazók mindössze 10 százaléka mondta azt, hogy nem ismeri az EU-t, és 8 százalékuk volt elégedetlen az Európai Parlamenttel.

A felmérést június 12. és július 6. között végezték az EU egész területén 26 830 fős mintán. A felmérés eredményei a következő internetes oldalon olvashatók: http://www.europarl.europa.eu/pdf/eurobarometre/28_07/FR_FR.pdf.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések