ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Egy lépéssel közelebb a német ratifikációhoz

A Bundestag kedden jóváhagyta azokat a törvényeket, melyek a német alkotmánybíróság megítélése szerint szükségesek a Lisszaboni Szerződés németországi ratifikációjához. A felsőház a jövő héten szavaz a jogszabálycsomagról. A nyomás egyre nagyobb Írországon, amely október elején szavaz az uniós reformszerződésről.
Létrehozva: 2009. szeptember 10., 12:06 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 10., 12:07
nyomtat küld

A német alsóház kedden zöld utat adott azoknak a törvényeknek, amelyek lehetővé teszik a Lisszaboni Szerződés végső ratifikációját: rendkívüli ülésén a Bundestag 446 tagja a jogszabályok elfogadása mellett, 46 tagja pedig a csomag elutasítása ellen tette le voksát.

Minderre azért volt szükség, mivel a német alkotmánybíróság még júniusban úgy döntött: bár a Lisszaboni Szerződés összhangban van a német alkotmánnyal, ám a ratifikációt kiegészítő törvényjavaslatok a parlament számára nem biztosítanak megfelelő beleszólási hatáskört az uniós döntéshozatalba.

A most elfogadott jogszabályok - összesen négy van belőlük - közül az egyik kimondja, hogy a Lisszaboni Szerződés jövőbeli módosítása esetén a folyamatba be kell vonni a nemzeti parlamentet. Egy másik azokat a változtatásokat foglalja össze, amelyeket majd a Lisszaboni Szerződés ratifikálása esetén a német alkotmányon kell végrehajtani.

A harmadik törvény leszögezi, hogy a kormánynak írásban kell tájékoztatnia a parlamentet az uniós elképzeléseiről, terveiről. Bár a kormány nem köteles a parlament álláspontját követni, ám meg kell majd indokolnia, ha mégis így dönt. A jogszabály kimondja azt is, hogy a parlamentnek jóváhagyását kell adnia ahhoz, hogy egy tagjelölt-országgal megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások, valamint ahhoz is, hogy tárgyalások kezdődhessenek az EU-szerződés módosításáról.

A negyedik törvény - derül ki az EUobserver összeállításából - arról szól, hogy a német régióknak és a kormánynak miként kell majd együttműködniük az uniós ügyekben.

A német felsőház, a Bundesrat várhatóan szeptember 18-án szavaz a törvényekről, mielőtt - utolsó lépésként - Horst Köhler államfő aláírná a ratifikációs okmányokat. A tervek szerint az egész folyamat még a szeptember 27-én esedékes parlamenti választások előtt befejeződne.

Mindezek után várhatóan még nagyobb figyelem hárul majd Írországra, amely október 2-án szavaz - immáron másodszor - a Lisszaboni Szerződés ratifikációjáról.

(corvinusembassy.com)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések