ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jövő szerdán szavaznak Barroso újabb mandátumáról

Úgy döntöttek az Európai Parlament frakcióinak vezetői csütörtökön Brüsszelben, hogy az uniós képviselőtestület jövő heti plenáris ülésén megtartják a szavazást José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök újabb ötéves megbízatásáról, amire a tagországok kormányait képviselő tanács tett egyhangú javaslatot.
Létrehozva: 2009. szeptember 10., 12:19
nyomtat küld

Bár még nem minden frakció tagjai alakították ki végső álláspontjukat szavazatukról, nem kétséges, hogy a szerdai strasbourgi voksoláson Barroso megszerzi az újraválasztásához szükséges egyszerű többséget.

Nyitott kérdés azonban, hogy mekkora lesz a tényleges támogatás: amennyiben a többség nem bizonyul kellően meggyőzőnek, nem kizárt, hogy az uniós reformszerződés végleges jóváhagyása után újabb szavazásra kerül majd sor. Maga Barroso és néhány nagy EU-tagország kormánya is utalt arra, hogy az új bizottság munkájához az adna igazi lendületet, ha a parlament széles körű bizalomról tenne tanúbizonyságot.

A portugál politikus a hét első felét azzal töltötte, hogy az unió választott képviselőtestületének frakcióival konzultált. Megbeszélései nyomán világossá vált, hogy a kereszténydemokraták és konzervatívok bizalmát maradéktalanul élvezi, a zöldek és a szociáldemokraták jelentős többsége viszont nem támogatja, míg a liberális frakcióban nagyjából egyenlő az arány. Sok képviselő azonban csak a szavazást megelőző, jövő heti plenáris beszéde után dönt arról, melyik gombot nyomja majd meg.

A bizottsági elnök megválasztása több hónapos bizonytalanságnak vet majd véget, és azt is jelenti, hogy az unió elkezdheti tervezni azt a sűrű jogalkotási munkát, amely az új "EU-kormány" munkába állásával, valamint a lisszaboni szerződés néven is ismert reformcsomag ratifikációjával vár a szervezetre.

A ratifikációhoz még hiányzik ugyan az ír lakosság jóváhagyása, valamint a cseh és a lengyel államfő aláírása, de Brüsszelben ezek megszületésének tekintetében jelenleg az óvatos optimizmus uralkodik.

Jerzy Buzek európai parlamenti elnök megfogalmazása szerint a csütörtöki döntés világos üzenet az unió lakossága felé is, mert mutatja, hogy a központi intézmények a gazdasági válság teremtette nehéz időszakban nem engedik meg, hogy politikai űr maradjon a szervezet működésében.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések