ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EU nem hagyhatja szó nélkül a szlovák nyelvtörvényt!

Schmitt Pál, Gál Kinga és Gyürk András EP-képviselők a tegnapi napon felszólaltak az Európai Parlament ülésén a szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatban.
Létrehozva: 2009. szeptember 15., 13:49 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 15., 14:01
nyomtat küld

Tisztelt Elnök úr!

A szólásszabadság, beleértve a kommunikáció nyelvének szabad megválasztását, alapvető emberi jog. A nyelv a nemzet kiemelt fontosságú szimbóluma, önazonosságunk fundamentuma. Aki ezt saját nyelvéről így gondolja, köteles minden más közösség nyelvét tiszteletben tartani.

A közelmúltban Szlovákiában olyan atrocitás érte az EU egyik hivatalos nyelvét, a magyart, amely teljes mértékben ellentmond az európai szellemiségnek: a nyelvi törvény nyíltan diszkriminálja a félmilliós magyar közösség nyelvhasználati jogát. A szlovák állam bizonyos esetekben a magyar nyelv használatáért 5000 eurós büntetés kiróhat.

Az Unió elkötelezett a kulturális és a nyelvi sokszínűség mellett, ennek érdekében többnyelvűségi biztost is kinevezett. A Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája, amelyet Szlovákia is ratifikált - garantálja az anyanyelv használatának jogát az oktatás minden szintjén, a közigazgatásban, a közszolgálati intézményekben és a hivatalos dokumentumokban.

Az EU intézmények egyetlen pillére sem hagyhatja szó nélkül, hogy az egyik tagállam nyíltan szembemenjen alapvető európai normákkal, és támadást indítson a kisebbségi jogok ellen.

Schmitt Pál
Európai Paralment Alelnöke


Schmitt Pál felszólalása a Fidesz EP-képviselőcsoportjának honlapján

*****

Tisztelt Elnök Úr, Képviselőtársaim!

Az Európai Unió történetében először történt meg, hogy az egyik tagállam közjogi méltósága számára megtagadták a beutazást egy másik tagállam területére.

Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke a helyi európai polgárok meghívása alapján augusztus 21-én kulturális eseményen szeretett volna részt venni Szlovákiában. Abban a Szlovákiában, ahol olyan nyelvtörvényt fogadtak el, amelyik 5000 Euróig büntetheti az anyanyelvhasználatot a közéletben a kisebbségben élők számára. A szlovák kormány állítása szerint a magyar elnök személye biztonsági kockázatot jelentett Szlovákia számára, ezért beutazását a hatóságok megtagadták.

Elfogadhatatlannak tartom ezt a helyzetet. Ellentétes az európai szellemiséggel, nem összeegyeztethető semmilyen közösségi és nemzeti jogszabállyal sem. Különösen felhívom a Bizottság figyelmét arra, hogy ez az európai vívmányok megsértését jelenti. Az EU állampolgárok szabad mozgását szabályozó 2004/38 sz. irányelv szabályai sérültek.

Ilyen helyzetben az Európai Bizottság vizsgálódása kézenfekvőnek látszik számomra, gondolom a Bizottság részéről pedig természetesnek.

Gál Kinga
Európai Parlamenti Képviselő (Fidesz/EPP)


Gál Kinga felszólalása a Fidesz EP-képviselőcsoportjának honlapján

*****


Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim!

Az elmúlt napokban Önök is értesülhettek a szlovákiai nyelvtörvény szeptember 1-én életbe lépő módosításairól. Ezek alapján a kisebbségi nyelvek használata számos esetben büntethetővé válik Szlovákiában.

Úgy vélem, hogy az Európai Unió téves úton jár ebben a kérdésben. Homokba dugja fejét és abban bízik: a vita majd csak nyugvópontra jut. Ki kell azonban jelentenünk, hogy ha az alapvető értékekről van szó, az EU nem helyezkedhet semleges álláspontra.

Az európai döntéshozók példát vehetnének az Európai Néppárt ifjúsági szervezetéről. A néppárti fiatalok pár nappal ezelőtt egyöntetűen elítélték a szlovák nyelvtörvényt. Felszólították a szlovák kormányt: késedelem nélkül vonja vissza a módosításokat. A fiatalok helyesen úgy érveltek: a kisebbségek elnyomását semmilyen jogszabály nem teheti hivatalossá.

Tisztelt Képviselőtársaim!

Az uniós intézményeknek a fiatalokhoz hasonló bátorsággal ki kell állniuk azon értékek mellett, amelyek megalapozták az európai integrációt. Ha az EU a szóvirágokat meghaladva aktívan fellép a kulturális sokszínűség és az egyenlő bánásmód ügyéért, akkor nemcsak jelene, hanem jövője is van.

Gyürk András
Európai Parlamenti Képviselő (Fidesz / EPP)


Gyürk András felszólalása a Fidesz EP-képviselőcsoportjának honlapján

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések