ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Egymilliárd embert veszélyeztet a Himalája felmelegedése

Szeptember legelején Nepálban a térség tudósai és döntéshozói a Kathmanduból Koppenhágába című konferencián megpróbálták felhívni a világ figyelmét arra, hogy milyen súlyos veszedelmet jelent számukra a globális felmelegedés.
Létrehozva: 2009. szeptember 18., 15:25 | Utoljára frissítve: 2009. szeptember 18., 15:28
nyomtat küld

A Himalájában a hőmérséklet emelkedésének hatására az elmúlt időszakban veszélyesebbé váltak a kártevők és a betegségek, a természetes élőhelyeken csökkent a biológiai sokféleség, és idén tavasszal 3500 erdőtűz kapott lángra. "A Himalája gleccsereinek gyors olvadása a dél-ázsiai térség folyóvölgyeiben élő 1,3 milliárd ember számára katasztrofális veszedelmet jelent"- mondta Uday Sharma, nepáli környezetvédelmi miniszter. "A rendkívüli időjárás miatt - amibe beletartoznak az áradások, aszályok és késői fagyok - Tadzsikisztántól Indiáig nagy veszteségeket szenvedett el a mezőgazdaság" - emlékeztetett Brian Peniston, a Mountain Institute nepáli és indiai irodájának igazgatója.

A Kathmanduból Koppenhágába konferencia a himalájai népek első hivatalos tanácskozása volt az éghajlatváltozás témájáról. A résztvevők Felhívás a világ tetejéről című nyilatkozatukban a Koppenhágára készülő tárgyaló delegációk figyelmét megpróbálták ráirányítani a himalájai térség helyzetére. Megállapították, hogy a nemzetközi közösség eddig az alacsonyan fekvő tengerparti Bangladeshez vagy Maldív-szigetekhez képest nagyon keveset foglalkozott azzal, hogy a Himaláját hogyan érinti az éghajlatváltozás. A 2007-ben megrendezett Bali Klímacsúcs kizárólag a szigetállamokkal és a tengerparti területekkel foglalkozott, pedig a hegyvidéki államok is rendkívül sebezhetőek.

A himalájai régióban emelkednek az égnek a világ legmagasabb hegycsúcsai, ez a több mint 7 millió négyzetkilométeres terület nyolc ázsiai országra terjed ki. A több mint 112 ezer négyzetkilométeres hó- és jégtakaró 10 óriási folyót táplál. Ezek közé tartozik a Gangesz, a Mekong, a Tarim és a Jangce, amelyek a hegyektől nagyon messzire szállítják vizüket. Ez a hatalmas hidrológiai rendszer a becslések szerint bolygónk népességének 35 %-át látja el vízzel.

A hatások máris súlyosak

A csúcstalálkozón több mint 30 szakértő sorolta az ökológiailag rendkívül dinamikus térségben jól érzékelhető változásokat. A Tibeti Autonóm Tartomány központjában, a 3490 méter magasan fekvő Lhászában szúnyoghálókat kell felszerelni. Korábban itt sosem láttak szúnyogot. A nepáli Mount Everest alaptáborban megjelentek a legyek. A hideg területekre korábban nem jutottak el a kórokozók, ez sajnos gyorsan megváltozhat, új betegségek terjedhetnek el.

Kína magasan fekvő területein az örök fagy felenged, ennek következtében az épületek süllyednek, a sínek elhajlanak, az utak felgyűrődnek. Az alacsonyabban fekvő gleccserek is gyors olvadásnak indultak. A tendencia riasztó. A monitoring rendszer nem megfelelő, így csak becsülni tudják, hogy a kis méretű gleccserek nagy része 2050-ig Nepálban is el fog olvadni.

A térség 10 legnagyobb folyórendszerének nyári hozamát 70 %-ban a gleccserekből lefolyó víz biztosítja. Ha ezek eltűnnek, 3-4 millió ember vízellátása kerül veszélybe, és a több országon átfolyó folyók mentén regionális konfliktusok kialakulása várható.

A gleccsertavak a himalájai térségben új jelenségek, amelyeket a helybeliek aggodalommal figyelnek. A tavak kitörhetnek a szikla- vagy jéggátjaik mögül, és rendkívül heves áradásokat okozhatnak, a lezúduló víz mellett a szikladarabok és a hordalék is súlyos károkat okozhat. 1964 óta 30 ilyen robbanásszerű áradásról adtak hírt. A hegyvidéken folyó tudományos kutatások rendkívül hiányosak. A távérzékelési adatok nem mindig megbízhatóak. Az IPCC 2007-es értékelése szerint a Himalája és a Tiensan hegyláncain az elmúlt évtizedben a gleccserek 67 %-a magasabbra húzódott. Ám a tudósok szerint a legsúlyosabb hatása a jégtömeg csökkenésének lehet, erről pedig nagyon keveset tudunk.

Minden szinten akciókra van szükség

A térségben rendkívül szegény és a változásra érzékeny népek élnek. "Nem a helybeliek okozták a problémát, de hozzájárulhatnak a globális probléma megoldásához"- mondta Peniston, a Mountain Institute munkatársa. Az esővíz felhasználása, a kisméretű vízierőművek hasznosítása, a közösségi erdőművelés és a tűzhelyek szennyezőanyag kibocsátásának csökkentése mind hozzájárulhatnak a fenntartható, kis szén-dioxid kibocsátással járó életmódhoz. A konferencia a környezetkímélő technológiák terjesztésével és a globális éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással is foglalkozott.

Az Integrált Hegyvidéki Fejlesztés Nemzetközi Központja (ICIMOD) előterjeszt egy javaslatot, hogy a Koppenhágai Klímacsúcson szervezzenek egy "Himalájai helyzet" című kiegészítő rendezvényt. Ezen felhívhatnák a figyelmet az éghajlatváltozás már megtapasztalt hatásaira, az alkalmazkodás érdekében tett erőfeszítésekre és a nemzetközi támogatás szükségességére. A résztvevők nem elégedtek meg azzal, hogy gazdag országoktól munkájukhoz anyagi támogatást kértek, de többen fel is szólították a világ legnagyobb üvegházgáz kibocsátóit arra, hogy jelentősen csökkentsék saját emissziójukat.

"Végső soron az alkalmazkodás nem helyettesíti a kibocsátás csökkentését" - nyilatkozta Saber Hossain Chowdhury, a bangladesi parlament tagja. "Az alkalmazkodás legjobb formája a kibocsátás csökkentése."

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések