ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A britek többsége népszavazást akar a lisszabonról

A britek nagy többsége Írországhoz hasonlóan népszavazást akar az uniós intézményi reformokra kidolgozott lisszaboni szerződésről, és a választók egy jelentős kisebbsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból - ez derül ki a The Sunday Telegraph országos felmérésből.
Létrehozva: 2009. szeptember 20., 13:23
nyomtat küld

A legnagyobb vasárnapi brit konzervatív lap megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 70 százaléka azt várja az ellenzéki Konzervatív Párttól, hogy - ha a jövő tavaszi választásokon hatalomra kerül - korábbi ígéretének megfelelően írjon ki referendumot a szerződésről.

A felmérésből kitűnik, hogy még a kormányzó Munkáspárthoz közelebb álló brit választók 64 százaléka is népszavazást pártolna tory győzelem esetén.

A kibővített EU működésének szabályozására kidolgozott, eredeti alkotmányos szerződésről az 1997 óta kormányzó Munkáspárt is referendumot ígért, de a tervezet a holland és a francia népszavazásokon elbukott, mielőtt a brit szavazást kiírták volna.

Az alkotmányos tervezet helyébe lépő lisszaboni szerződésről azonban a Labour szerint nem kell referendumot tartani, mert az már nem ölti alkotmány formáját. A konzervatív ellenzék mindazonáltal úgy tartja, hogy a lisszaboni szerződés jórészt csak a nevében különbözik a korábbi alkotmányos tervezettől, tartalmában szinte megegyezik azzal, és ezért népszavazást kell tartani róla.

A toryk ugyanakkor az utóbbi időszakban már igyekeznek enyhíteni szóhasználatukat ebben a kérdésben; a hivatalos, ám tartalmában eddig nem részletezett álláspont most az, hogy a párt "nem marad tétlen szemlélője" a szerződésnek, ha az a konzervatívok hatalomra kerülése idején már hatályos lesz.

A brit referendum kiírása az EU-szerződés szinte biztos bukását jelentené, mivel a felmérések szerint a brit választók kétharmada elutasítja a dokumentum törvénybe iktatását.

Mindazonáltal sok brit elemző vélekedik úgy, hogy Nagy-Britanniának nem lenne maradása az EU-ban, ha az euróövezeti és a schengeni csatlakozás elvetése után a lisszaboni szerződést is megtorpedózná.

A The Sunday Telegraph által ismertetett új közvélemény-kutatás szerint azonban a britek jelentős része nem is bánná a kivonulást az EU-ból: a felmérésébe bevont választók 40 százaléka helyesnek tartaná, ha Nagy-Britannia feladná uniós tagságát. Igaz ugyanakkor, hogy az abszolút többség még mindig a bennmaradást támogatja: 55 százaléknyian mondták azt, hogy Nagy-Britannia érdekeit az EU-tagság szolgálja a legjobban.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések