ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kína lesz az éghajlatváltozás elleni fellépés élharcosa?

A Nyugat helyett Kína lesz az éghajlatváltozás elleni fellépés élharcosa - ezt mondta az ENSZ klímaügyi főfelelőse a New York-i éghajlati konferencia előestéjén. De hogyan tehetne többet a kérdésben az az ország, amely eddig az ipari forradalmat megindító Nyugatot tette felelőssé az üvegházi gázok emissziójáért?
Létrehozva: 2009. szeptember 22., 15:33
nyomtat küld

Bár a világ gyártóüzemévé vált, sokan vannak még, akik úgy tekintenek Kínára, mint ahol a szabályokat kijátszva, kétes minőségű termékeket állítanak elő és nem nagyon törődnek a környezetvédelmi és egészségügyi előírásokkal.

A valóság azonban más - állítja nem más, mint az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottságának első embere, Yvo de Boer. A klímafőnök szerint Kína és nem az Egyesült Államok lesz hamarosan az éghajlatváltozás elleni harc fő motorja. Peking a hatékonyabb energiafelhasználásról, a megújuló energiaforrások felhasználásáról, a közlekedésből és a gyárakból származó szennyezés mérsékléséről szóló terveket dolgozott ki.

Szakértők azt várják, hogy az ENSZ közgyűlés margóján tartott keddi, New York-i klímacsúcson Hu Csing-tao kínai elnök ki is teríti kártyáit.

"Kína és India, de különösen az előbbi ambiciózus terveket jelentett be. A nagy kérdés az, mit tesz az Egyesült Államok" - mondta de Boer. Bár a Fehér Házban ülő Barack Obama elődjével, George Bush-sal szemben jóval radikálisabb a környezetvédelem terén, kérdés, hogy a különböző lobbi érdekek mennyire siklatják ki elképzeléseit.

A Kongresszus nem siet

Obama terve az, hogy Amerika 2020-ra az 1990-s szintre csökkenti emisszióját, ám eddig csak egy szerényebb vállalást sikerült átvinni a Kongresszuson. Bush azonban kormányzása során egy ideig még arra sem volt hajlandó, hogy elfogadja: valóban az ember okozhatta az éghajlat módosulását.

Az amerikai Kongresszus - amely most inkább az egészségügy van elfoglalva - nem siet a szigorúbb intézkedések elfogadásával. Elemzők szerint így Washingtonnak komolyan csökkenhet a befolyása. Kína és az Egyesült Államok, együttesen a világ üvegházi gázkibocsátásának 40 százalékáért felelős.

Az európaiak egyre idegesebben tekintenek Amerikára. Brüsszel szerint Washington nem tesz eleget az emisszió-csökkentésért, és nem segíti megfelelően a fejlődő országokat a változó éghajlat miatt gondok kezelésében. "Eddig azt hittük, az indaiak és kínaiak jelentik a fő akadályt. Most már azt, hogy az Egyesült Államok a probléma" - mondta a Financial Timesnak az Európai Bizottság egyik magas rangú tagja. Brüsszel washingtoni nagykövete, John Bruton pedig azt mondta: az amerikai Szenátus néha azt képzeli magáról, hogy a világ legfőbb vitafóruma.

Bizakodásra egyelőre az ad okot, hogy Japán - a világ második legnagyobb gazdasága - közölte: 2020-ra az 1990-es szinthez képest 25 százalékkal csökkenti a szén-dioxid, a metán és más üvegházi gázok légkörbe engedését.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések