ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tovább húzódik a Lisszaboni Szerződés cseh ratifikációja

Václav Klaus, cseh államfő a szenátus alelnökének, Alena Gajduskovának írt levelében megerősítette, hogy csak azt követően dönt a Lisszaboni Szerződés ratifikációs okmányának aláírásáról, miután az Alkotmánybíróság megvizsgálta a dokumentummal kapcsolatos két újabb beadványt. A ratifikáció halogatása miatt Klaust számos bírálat éri belföldről és külföldről egyaránt, a brit konzervatívok azonban üdvözölték a cseh államfő lépését.
Létrehozva: 2009. szeptember 25., 17:37
nyomtat küld

A cseh Polgári Demokratikus Párt néhány szenátora szeptember 29-én panaszt kíván benyújtani az alkotmánybírósághoz, mivel úgy gondolják, hogy a szerződés ellentétes a cseh alkotmánnyal. Klaus eleget tett a szenátorok kérésének, mivel véleménye szerint ellenkező esetben megfosztaná őket alkotmányos jogaiktól. Szintén alkotmánybírósági állásfoglalásra vár egy másik beadvány is, amely a Lisszaboni Szerződéssel kapcsolatban elfogadott, a kormány kötelezettségeit érintő törvény megvizsgálását kéri.

A Lisszaboni Szerződést tavasszal a cseh parlament mindkét háza jóváhagyta, azonban a ratifikációhoz szükség lenne az államfő aláírására is. A közismerten euroszkeptikus Klaust az integráció lassítása miatt számos kritika éri mind hazájában, mind külföldön. Múlt héten Nicolas Sarkozy, francia államfő jelezte, a Cseh Köztársaságra nézve következményei lehetnek annak, ha Klaus továbbra is halogatja a dokumentum aláírását.

Ezzel szemben a Brit Konzervatív Párt üdvözölte Klaus döntését a ratifikáció elhalasztásáról. A David Cameron által vezetett brit euroszkeptikus párt ugyanis azt tervezi, hogy amennyiben jövőre kormányra kerül és a szerződést addigra még nem ratifikálták az összes tagállamban, népszavazást ír ki róla.

A Lisszaboni Szerződést az EU 27 tagállama közül már csak Lengyelország, Csehország és Írország nem ratifikálta. Ugyanakkor Németországban Horst Köhler államfő jelezte, hogy pénteken (2009. szeptember 25.) kívánja lezárni a ratifikációs folyamatot. Írországban október 2-án újabb népszavazást tartanak, miután az első voksoláson a lakosság elutasította a dokumentumot. Az előrejelzések alapján ez alkalommal az igenlő szavazatok lesznek többségben. A lengyel államfő, Lech Kaczynski közölte, hogy egy pozitív kimenetelű ír népszavazás esetén ő is aláírja a szerződést.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések