ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megerősített EU-latin-amerikai kapcsolatok

Az Európai Bizottság az "Európai Unió és Latin-Amerika: Globális szereplők partnersége" címmel közleményt adott ki, melyben az EU latin-amerikai országokkal való kapcsolatok változását vázolta fel. A két fél közötti kapcsolatok megerősítését célzó stratégia olyan területeken való jobb együttműködést szeretne megvalósítani, mint a klímaváltozás, a migráció, vagy a pénzügyi és gazdasági válság.
Létrehozva: 2009. október 1., 11:57
nyomtat küld

Benita Ferrero-Waldner, külkapcsolatokért és szomszédságpolitikáért felelős biztos szerint a Bizottság javaslata jó lehetőség arra, hogy a Latin-Amerikával való "régóta fennálló kapcsolatainkat tovább erősítsük". Az osztrák származású biztos elmondta, a közép-amerikai régióval való fokozott együttműködés kiterjed az olyan nemzetközi témákra, mint például a klímaváltozás, a gazdasági válság vagy a migráció. Hozzátette, e problémák kezelése a két fél "nemzetközi szerepének jelentőségét tanúsítja".

Ugyanakkor, az EU új stratégiája magára Latin-Amerika térségére is koncentrál. A közleményben ugyanis szerepel egy latin-amerikai beruházási keret (LAIF) kialakításának javaslata. Ez elsősorban az energia-infrastruktúra terén kíván segítséget nyújtani a térségnek, például az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások és a környezetvédelem terén. A Bizottság azt várja ettől a beruházási kerettől, hogy a fenti területekkel kapcsolatos projektek finanszírozásában a pénzügyi intézmények aktívabb szerepvállalását sikerül vele elérni.

Benita Ferrero-Waldner elmondta, "az új beruházási keret szélesebb körű beruházásokra nyújt majd lehetőséget, különösen az infrastruktúra tekintetében, ezáltal új munkahelyeket teremt és fokozza a régió gazdasági fejlődését."

A jónak mondható EU-latin-amerikai kapcsolatok 10 éve működnek a stratégiai partnerség szintjén, melyet az Európai Unió kormány- és államfői, valamint a latin-amerikai és karib-tengeri országok vezetői 1999-ben Rio de Janeiróban hoztak létre. A partnerség keretein belül több bi-regionális, kétoldalú és többoldalú egyeztető fórum is megrendezésre került, különböző témákban, mint például a kutatás, a tudomány és technológia, vagy a társadalmi kohézió.

A több dimenzióban folytatott együttműködések és a Bizottság szerdai (szeptember 30.) közleménye nem ad azonban teljes képet az EU és a latin-amerikai valamint karib-tengeri országok viszonyáról. Rontja a látványt például az, hogy az Andok Közösséggel (CAN) még 2006-ban elindított társulási megállapodásról szóló tárgyalások néhány forduló után elakadtak, mivel a CAN tagjai nem tudtak közös álláspontra jutni a kereskedelmi ügyekben.

Szintén zátonyra futottak a tárgyalások Közép-Amerikával, ennek pedig már komolyabb oka van. Hondurasban három hónappal ezelőtt puccsot hajtottak végre az akkori kormány ellen, melynek elnökét, Manuel Zelaya-t elűzték az országból. Az Európai Unió tagállamainak nagykövetei tiltakozásképp elhagyták Hondurast. Egy héttel ezelőtt az EU úgy döntött, visszaküldi nagyköveteit a közép-amerikai országba, azonban többüket az új, Roberto Micheletti által vezetett kormány nem kívánatos személynek nevezte.

A soros svéd elnökség már több nyilatkozatot is tett az ügyben, melyekben az alkotmányosság és a demokrácia visszaállításának fontosságát hangsúlyozta. A helyzet súlyosságát az is jelzi, hogy a svéd elnökség sem ismeri el a jelenlegi hondurasi kormányt, valamint az, hogy leállította a hondurasi állami intézményeknek eddig nyújtott segélyek küldését.

Javíthat ugyanakkor a helyzeten, hogy januártól Spanyolország tölti be az EU soros elnökségét. Éppen ezért - és mivel Svédországnak nincs nagykövetsége Hondurasban - a spanyol nagykövet képviseli az EU elnökségét a közép-amerikai országban.

Ami azonban ennél is fontosabb, hogy az Európai Unió és a latin-amerikai, valamint karib-tengeri országok között kétévente megrendezett csúcstalálkozó legközelebb Madridban, 2010. május 18-án lesz, a spanyol elnökség alatt. A Bizottság tegnapi közleményével pedig pont az erre a csúcstalálkozóra való előkészületet kívánja megalapozni.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések