ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Blair a legesélyesebb EU-elnök posztra

Miután az írek a hétvégén nagy nehezen rábólintottak a Lisszaboni Szerződésre, így már csak két államfői szignó hiányzik ahhoz, hogy életbe léphessen az egyezmény. A lengyel Lech Kaczinsky esete elvileg egyértelmű, de cseh kollégája okozhat még kínos pillanatokat az Uniónak. Azonban a népszavazással gyakorlatilag eldőlt: megindulhat a harc az Európai Tanács elnöki székéért.
Létrehozva: 2009. október 5., 17:33 | Utoljára frissítve: 2009. október 5., 17:51
nyomtat küld

A Lisszaboni Szerződés alapján két és félévre választják majd meg az állam- és kormányfők testületének elnökét, akinek feladata az ülések lebonyolítása, a kompromisszumok kialakításának segítése, az Unió külső képviselete, és egyéb gyakorlatilag csupán reprezentatív feladatok. Felesleges plusz pozícióként tekint az EU-elnökre Pogátsa Zoltán, a Nyugat-Magyarországi Egyetem docense is. De talán a valós hatalmi funkciók hiánya ellenére is nagy jelentősége lehet annak, hogy ki lesz az első, akit megválaszt az Európai Tanács erre a tisztségre. Lássuk a felhozatalt!

A legnagyobb esélyesnek szinte minden szakértő Tony Blairt, a brit Munkáspárt által támogatott volt kormányfőt tartja, de a nem hivatalos jelöltek között szerepel továbbá Jan Peter Balkenende, Francois Fillon, Herman Van Rompuy, Jean-Claude Juncker - azaz a holland, a francia, a belga és a luxemburgi miniszterelnök is. Az exek sorát gyarapítja Blair mellett Paavo Lipponen és Felipe González, finn és spanyol volt miniszterelnök, de felmerült Martti Ahtisaari volt finn elnök neve is. A New York Times által is megemlített nyolc személy mezőnye ideológiailag teljesen kiegyenlített, hisz négy baloldali mellett négy jobboldali politikust találhatunk közöttük.

Az EP-választáson elért jelentős konzervatív, kereszténydemokrata győzelem után talán meglepőnek tűnhet, hogy egy szocialista ex-kormányfő vezeti a listát. Azonban Tony Blair esélyeit növeli, hogy Nicolas Sarkozy, francia államfő és Angela Merkel, német kancellár is támogatná személyét a nem hivatalos információk szerint. Sőt, az eddigi egyetlen nyilvános állásfoglalás is Blair számára kedvező, hiszen Brian Cowen ír miniszterelnök a népszavazás másnapján már biztosította is Blairt egy nyilatkozatában a támogatásáról.

Természetesen ellenzői is vannak Tony Blair elnökké választásának. A jövő évi brit parlamenti választásokon esélyes Konzervatív Párt Párizsban és Berlinben is keményen Blair ellenében lobbizik, nem biztos, hogy a brit jobboldalnak jól jönne egy angol EU-vezér, éppen akkor, amikor ők még a hatályba sem lépett Lisszaboni Szerződés ellen ágálnak. A már említett luxemburgi Juncker - aki országa mellett a 16 euróval fizető tagállamot tömörítő Eurocsoport első embere is - is Blair ellenében szólalt fel: a kis tagállamok számára rossz előjelnek tekintené azt, ha az Európai Tanács első elnöke a nagy tagállamok valamelyikéből érkezne. Jucker véleménye szerint az EU élére csakis az európai integráció mellett erősen elkötelezett személyt szabad megválasztani - nyilatkozatával talán már saját magának próbálta kitaposni a terepet.

És habár Blair ellen szól az iraki háborúbeli szerepvállalása és az Egyesült Államokkal való túlzottan jó kapcsolata is, azonban még a konzervatív körökben is sokan úgy tartják, hogy Tony Blair túl nagy név ahhoz, hogy elbukjon.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések