ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Újabb lázcsillapításnak szánt intézkedések a tejszektorban

Két új, alapvetően adminisztratív intézkedésre terjesztett elő javaslatot pénteken az Európai Bizottság a tejágazatot sújtó válság kezelésének keretében. A javaslatokról október 19-én döntenek az agrárminiszterek.
Létrehozva: 2009. október 12., 15:43 | Utoljára frissítve: 2009. október 12., 15:49
nyomtat küld

Két új javaslatot terjesztett elő pénteken az Európai Bizottság a tejszektorra vonatkozó szabályozás módosítására. Az egyik más agrárágazatokhoz hasonlóan a tejszektorban is felhatalmazná Brüsszelt a jövőben arra, hogy a piaci zavarokra való gyors reakció érdekében saját hatáskörben hozzon döntéseket, és ne kelljen végigjárnia az időigényes normális procedúrát.

A brüsszeli testület a tejkvóták leadására vonatkozó szabályokat is módosítaná a 2009/2010-es és a 2010/2011-es piaci időszakban, mégpedig olyan módon, hogy a termeléssel felhagyó gazdaságok által az államnak pénzért cserébe leadott és a nemzeti tartalékba bekerülő kvótákat nem számítanák be átmenetileg a nemzeti kvótákba, amikor eldöntenék, hogy kvótatúllépésért büntetést fizettetnek-e a termelőkkel. Az államnak lepasszolt kvótákat a tagországok az ágazat szerkezetváltására használhatnák fel. A két javaslat ez idő szerint a legutolsó azoknak az intézkedéseknek a listáján, amelyekkel a Bizottság orvosolni próbálja a tejágazatot sújtó komoly válságot (az intézkedések listáját lásd alább részletesen).

Az eddig bejelentett intézkedések ugyanakkor a termelők és más bírálók szerint legfeljebb felületi kezelést jelentenek, érdemben nem orvosolják a bajokat. A gazdasági válság és (egyesek szerint) az EU által korábban elhatározott kvótaemelés nyomán a tejtermékek kínálata jócskán meghaladja a keresletet, aminek következtében a termelői árak rekordmélységbe zuhantak. Annyira, hogy az árbevételek számos országban, így hazánkban is már a termelési költségeket sem fedezik. Hiába tüntetnek azonban hetek óta a tejtermelők, a Bizottság nem hajlandó hozzájárulni azokhoz az intézkedésekhez - így a tejkvóták eltörlésére vonatkozó döntés visszavonásához -, amelyeket az ágazat követel.

"A már eddig meghozott széles skálán mozgó intézkedések pozitív hatást fejtenek ki, a mai javaslatok pedig hosszabb távon fognak segíteni. Október 19-én pedig a minisztereken a sor, hogy az intervenciós időszak kiterjesztéséről szavazzanak" - közölte Mariann Fischer Boel, az EU agrárbiztosa.

A Bizottság szerint az utolsó adatok azt mutatják, hogy nem csak a feldolgozott tejtermékek, hanem a nyerstej ára is emelkedőben van. Ha így is van, a növekedés meglehetősen szerény. A júliusi és augusztusi literenkénti átlagosan 25-26 centes tejár szeptemberre és októberre mindössze 1-2 centtel emelkedett. Az intervenciós felvásárlásra felajánlható termékek (vaj és sovány tejpor) árai a Bizottság szerint ezzel szemben az utóbbi három hónapban 7-9 százalékkal emelkedtek és jóval az intervenciós szint felett vannak.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések