ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A józan ész

A józan ész szava majd mindenki számára elfogadható hívó szó.
Létrehozva: 2009. október 19., 08:34
nyomtat küld

Egyre világosabb: a Jobbik előretörésére a Fidesz politikai irányvonala, és vele együtt a pártelnök, miniszterelnök-jelölt politikai retorikája is finoman, de jól érzékelhetően reagált. Míg korában nyilvánvaló volt a cél, hogy a konzervatív párt Jobbik szavazókat is képes legyen megszólítani, s ezért olykor a radikálisabb hangütéstől sem ijedt meg Orbán, a szélsőjobb térnyerésére most úgy reagál, hogy egyre határozottabban középre húz a választási kampány szépen felépített lépcsőfokait járva.

Ennek az új retorikának a legfontosabb kulcsszava a józan ész. Orbán ezzel az angolszász gondolkodásmód földön járó pragmatizmusát, a "common sense" hétköznapi emberek számára is követhető logikáját választja iránytűjének, ahogy az egy európai léptékű konzervatív politikustól el is várható. A hétvégén adott egyik interjújában például a nyugat-európai országok utolsó 50-60 évét nevezte meg, ilyen, a józan ész jegyében fogant politika eredményének. S ahogy megszoktuk Orbántól, az új politikai irányvonallal képes teljes szellemi energiáival azonosulni, azt identitása részévé teszi azt. Nyilván nem függetlenül attól sem, hogy a józan ész szava a tömegdemokráciákra jellemző szavazótípusok majd mindegyike számára elfogadható hívó szó.

Lássunk két példát, hogy használja e fogalmat! Pénteken Wilfrid Martens volt belga miniszterelnök könyvének bemutatóján mondott beszédet Orbán. Szerinte az országot uraló elmérgesedett és elemi dühre kétféle politikai válasz adható: az egyik a szélsőségeké - jöjjenek bár balról, vagy jobbról -, a másik a józan ész szava. A baloldali szélsőséget a kormány testesíti meg szerinte, azzal, hogy törvényeken felülállónak hiszi magát, míg a másik "radikális szélsőség" a törvényen kívül keresi a megoldást. Szerinte a düh és a kétségbeesés nem jó tanácsadós, érdemesebb az ésszerűség útját járni.

Hogy mindennek mi köze Wilfrid Martenshez? Az, hogy ez a vezető politikus, akit hatszor választottak meg Belgium miniszterelnökévé, személyében jeleníti meg az okos politikát. Azt az európai receptet, melyet itt hagyni kért Orbán Viktor: "Az Európai Unió lényege ugyanis a kölcsönös megértés, a bizalom és a párbeszéd".

Eddig szép, mondhatja a kedves olvasó, kicsit gyanúsan is túl szép. De mihez kezdhet a józan ész szavára hallgató politikus a kommunizmus örökségével, és a kisebbségeket elnyomó közép-európai gyakorlattal. Az első kérdésre Orbán válasza valami olyasmi, hogy a politikában a győztesnek nincs mindenben igaza. Ez a könyv arra tanít, hogy a győztesnek elsősorban nem igaza, hanem dolga van, amelyet el kell végezni; és vannak dolgok, a törvények, amelyeket semmilyen győztes nem kérdőjelezhet meg.

A második kérdésre pedig már Rimaszombatban, szombaton adott választ. A Magyar Koalíció pártjának kongresszusán elmondott beszédében a szlovák nyelvtörvényt az európai értékek lábbal tiprásaként értékelte, ami szerinte nem más, mint "kulturális agresszió". A beszéde után adott nyilatkozatában világossá tette, hogy a szlovák kormányhoz fűződő magyar kapcsolatot, megválasztása esetén más alapra kívánja helyezni. Ha ugyanis a partner nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeinek nem tesz eleget, akkor "nem udvarolni kell neki", hanem ezzel az eljárásával szembesíteni kell őt.

Ám mielőtt valamifajta nacionalista-soviniszta-populista vád megfogalmazódhatott volna ellene, gyorsan leszögezte: a magyar kisebbségek érdekében való fellépésének vannak követendő nyugat-európai példái (a katalánokat, a brüsszeli helyzetet és a finn-svéd viszont említette), s olyan közép-európai sikerről is beszámolt, ami ép a magyar kisebbségekkel kapcsolatos. Az új szerb kormány a helyi Magyar Közösség nyilvánvaló nyomására olyan törvényt fogadott el, amelynek alapján a magyarok nemzeti tanácsokat alapíthatnak, s kiterjedt kisebbségi jogokat érvényesíthetnek.

A jelek szerint Orbán - európai néppárti alelnökként is - világosan látja: a kampány ma már európai színtereken is zajlik, és nyilván el szeretné kerülni azt az ellenszelet, amelyet a szégyenletes kormányzati teljesítménye után továbbra is kitűnő nyugati sajtó- és politikai kapcsolatokkal rendelkező baloldal európai léptékben tud kavarni. A józan ész e kontextusban is kitűnően működtethető kampányszlogen.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések