ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Esély

Változnak az idők: most úgy tűnik, konszenzus lehet az Országgyűlésben a határon túli magyarok kettős állampolgársága ügyében. Három ellenzéki politikus, a KDNP-s Semjén Zsolt és Simicskó István, valamint a fideszes Németh Zsolt önálló képviselői indítványt nyújtott be arról, hogy akinek felmenője magyar, és maga is beszél magyarul, az lakóhelytől függetlenül kaphassa meg a magyar állampolgárságot, amennyiben kérelmezi azt.
Létrehozva: 2009. október 20., 07:20
nyomtat küld

A javaslatról az MSZP kész tárgyalni - legyünk optimisták, bár Lamperth Mónika tegnap nyilatkozott egy otrombát a témában -, az SZDSZ elnöke, Retkes Attila pedig már júliusban kijelentette, hogy ebben a kérdésben a pártja kész felülvizsgálni korábbi merev ellenkezését, és kikötésekkel ugyan, de kész támogatni az ügyet. Sőt a parlamenti egyeztetésekkel párhuzamosan a Külügyminisztériumban is elindult a munka: Szabó Vilmos külügyi államtitkár szerint már készülnek a szakértői anyagok.

Rendkívül érdekes ebben a kérdésben a szocialisták egyedfejlődése. Kovács László egykori pártelnöknek a státustörvény kapcsán hangoztatott riogatása ("huszonhárommillió román munkavállaló fogja elözönleni Magyarországot") és a 2004. december 5-i népszavazáskor Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök víziója (nyolcszázezer határon túli nyugdíjas miatt összeroppan a magyar szociális ellátórendszer) után most már egészen más hangot üt meg a népszerűtlenségi rekordokat döntögető párt. Talán eljutott hozzájuk, hogy a huszonhárommillió román helyett egyetlen pincér érkezett akkor hozzánk a státustörvény által biztosított kvótának köszönhetően, és a nyugdíjasokról is megszületett a döntés (gyakorlatilag már a népszavazás előtt), mely szerint ha át is települnek, akkor is Románia fizeti a nyugdíjukat és az egészségügyi költségeiket.

Mielőtt tovább boncolgatnánk a kérdést, vizsgáljuk meg, ki kaphat ma állampolgárságot Magyaroszágon. Bár ezt a kérdést törvény szabályozza, a gyakorlat azt mutatja, akinek pénze van, az igen. E sorok írója a kilencvenes évek elején (egy másik, azóta megszűnt lap újságírójaként) Funár György, Kolozsvár egykori magyarfaló polgármestere nevében szerzett meg különféle magyar hatóságoktól a letelepedéshez szükséges iratokat. De viszonylag zökkenőmentesen tudnak állampolgárságot szerezni azok is, akik nem a Kárpát-medencéből, hanem nyugatról vagy netán a Közel-Keletről kérelmezik azzal, hogy korábban ők maguk (vagy felmenőik) magyar állampolgárok voltak. Egy határon túli magyarnak már nehezebb a sorsa, gondoljunk csak Rúzsa Magdi alaposan elhúzódott kálváriájára.

A hosszú, drága és megalázó folyamat végén aztán a lakóhelye szerint illetékes polgármesteri hivatalban veheti át a magyar személyit az átlag határon túli magyar, miközben az egyenlők között is egyenlőbbeknek maga a belügyminiszter adja át, mint ahogy azt a Népszabadság tegnapi számában közölt fotón is láthattuk. Igaz, az újdonsült magyar állampolgár véletlenül épp a baloldali lap állandó szerzője.

A gyors megoldás kulcsa még a szocialisták kezében van, ugyanis a kérdés kétharmados döntést igényel. Rajtuk múlik, hogy lerázzák-e magukról a Gyurcsány-korszak egyik legterhesebb örökségét, még ha ezzel szavazatokat nem is szereznek, de talán a rossz lelkiismeret miatti bűntudatuk enyhül kicsit. 2004. december 5-e óta nem jó magyarnak lenni a Kárpát-medencében. Itt az idő ezen egy kicsit változtatni.

(Lukács Csaba, Magyar Nemzet)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések