ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Luxemburgi EU kettős találkozó valós eredmények nélkül

Az Európai Unió környezetvédelmi miniszterei tegnap Luxemburgban találkoztak, hogy meghatározzák az EU álláspontjának alapjait a decemberi koppenhágai klímakonferenciára. A 40 helyett esetleg 20 százalék kibocsátás csökkentés.
Létrehozva: 2009. október 22., 10:37
nyomtat küld

Az EU-nak ismét nem sikerült a kibocsátás csökkentésre vonatkozó vállalásait a tudományos elvárásokhoz igazítani, tehát minimum 40%-os kibocsátás csökkentést vállalni 2020-ig az 1990-es évhez viszonyítva. Továbbá a tegnapelőtti pénzügyminiszterek ülése is kudarcba fulladt, hiszen megint nem hangzottak el konkrét összegek, ami a fejlődő országok támogatását szolgálná a klímaváltozás már meglévő és leendő hatásainak leküzdésében és új tiszta technológiák bevezetésében. A két miniszteri találkozó kudarca után így minden felelősség az európai állam és kormányfőkre hárul, akik a jövő héten fognak egyeztetni a témában.

"A környezetvédelmi miniszterek összegyűjtötték ugyan a puzzle darabjait, de a kormányokra és az uniós tagállamok vezetőire hagyják a megoldást. Ha pedig tudományosan megalapozatlan környezetvédelmi célkitűzésekhez kell adniuk a jóváhagyásukat, az olyan, mintha a teljes kép ismerete nélkül kellene összeállítani a kirakós darabjait. Az EU vezetőinek kezében a hatalom, hogy megváltoztassák a bolygó jövőjét. Meg kell ragadniuk a lehetőséget, különben rettenetes következményekkel kell szembesülnünk. Ez most már élet és halál kérdése. Minél többet várunk, annál nagyobb lesz az ár, amit fizetnünk kell"- hangsúlyozta Joris den Blanken, a Greenpeace EU energia és klíma stratégiai igazgatója.

A környezetvédelmi miniszterek ismét megerősítették az EU korábbi vállalását, amely 20%-os egyoldalú csökkentést tartalmaz 2020-ig 1990-hez viszonyítva, illetve globális megállapodás esetén 30%-kal alacsonyabb káros anyag kibocsátást. Olyan országok, mint Japán és Norvégia ennél ambiciózusabb célokat határoztak meg az ENSZ ajánlásainak megfelelően, amely 25-40%-os csökkentést javasol.

A Greenpeace arra kéri az uniós országok vezetőit, hogy tartsák magukat a tudományos eredményekre alapozott ajánlásokhoz, és óvják meg polgáraikat a klímaváltozás legszörnyűbb hatásaitól.

A környezetvédelmi miniszterek javaslatot tettek a tengeri szállításból és nemzetközi légiközlekedésből származó globális károsanyag-kibocsátás visszafogására: 20, illetve 10%-kal. Mivel mindkét szektor kibocsátása folyamatosan növekszik, a Greenpeace üdvözli ezt a kezdeményezést, ám figyelmeztet, hogy a vállalásokat összhangba kell hozni más szektorok kibocsátás-csökkentési céljaival.

Erdők irtása

Az uniós környezetvédelmi miniszterek továbbra is ellenzik az erdők megóvását és további telepítését szolgáló beruházások széndioxid kibocsátás csökkentésként való elszámolását a szénpiacokon, azonban támogatják a biodiverzitás megőrzésére, valamint az erdők pusztításának megállítására tett kezdeményezések közpénzekből való finanszírozását. Az azonban, hogy pontosan hogyan kerül majd ez pénzügyi rendezésre, tehát milyen arányban oszlik meg a tagállamok között, még nem tisztázott.

"Az EU jelentős karbon adósságot halmozott fel azáltal, hogy támogatta az erdőirtást külföldön. Eljött az ideje, hogy az uniós vezetők jelentős közpénzt szánjanak a még megmaradt trópusi esőerdők elfüstölésének megakadályozására." - tette hozzá Sebastien Risso, a Greenpeace EU esőerdő kampányosa.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések