ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Lendvai Ildikó a demokrácia cenzora

Amikor Lendvai Ildikó és Szanyi Tibor a köztársasági elnök beszédét támadják, az alkotmányos értékeket és ötvenhat örökségét kérdőjelezik meg.
Létrehozva: 2009. október 26., 07:32 | Utoljára frissítve: 2009. október 26., 07:33
nyomtat küld

Az alábbiakban kénytelen vagyok visszakanyarodni a Sólyom László elleni szocialista támadásra. Pedig tudom, hogy tanult kollégám e rovatban már tegnap foglalkozott a kérdéssel. Csakhogy úgy érzem, van itt még megbeszélni való bőven. Ugyanis alapkérdéshez jutottunk, még a választási kampány hivatalos megkezdése előtt. A szocialisták átléptek egy határvonalat, amelyet demokráciában nem illik és nem szabad átlépni.

Ne féljünk kimondani: Lendvai Ildikó és Szanyi Tibor Sólyom elleni támadása a rendszerváltás újbóli megkérdőjelezése volt. Ez a támadás abba a sorba illeszkedik, amelybe Horn Gyula: Na és?! - felkiáltása, Medgyessy Péter kijelentése, mely szerint ő ügynökként a demokráciáért harcolt, és Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde, mely a hazugság politikájának legitimizálásához vezetett. Három szocialista miniszterelnök, mindegyikük a szabad demokraták koaliciós partnereként, mindegyikük pártállami múlttal, s mindegyikük azzal a felelősséggel, hogy vajon sikerül-e levetkőzniük azokat a reflexeiket, melyeket a rendszerváltást megelőző, nem demokratikus politikában szereztek. Mindannyian elbuktak ezen a vizsgán.

És most, húsz évvel a rendszerváltás után, még az 56-os megemlékezés ünnepnapján, a szocialisták szintén pártállami múlttal rendelkező elnöke (majdnem azt mondtam, első titkára) elég bátor ahhoz, hogy rátámadjon a köztársasági elnökre. Arra a Sólyom Lászlóra, akinek egész ellenzéki, rendszerváltó, alkomtánybírói, egyetemi professzori, tudományos kutatói és köztársasági elnöki tevékenysége is arra irányul, hogy világossá tegye a különbséget a zsarnoki rendszer és az alkotmányos demokrácia között.

Sólyom beszéde három dolgot állított: hogy '56 öröksége és a rendszerváltás öröksége egy- és ugyanaz, hogy '56 a hazugság politikája ellen indított forradalom volt, és hogy '56 öröksége egyszerre öröm és gyász a számunkra. Aki Sólyom beszéde ellen támad, az ezeket a tételeket vonja kétségbe. És aki ezeket a tételeket kétségbe vonja, az bizony a rendszerváltás elvi alapjait támadja meg.

Lendvai Ildikó és párttársa támadása ékes bizonyítéka annak, amiről Sólyom beszéde szólt. Mert egyáltalán nem az őszödi beszéd érinthette érzékenyen Lendvai Ildikót. Hisz a párt azzal, hogy Gyurcsánytól idő előtt megszabadult, s Lendvai maga azzal, hogy ő maga vette át Gyurcsány helyét a párt élén, világossá tette, hogy szembefordult a gyurcsányi politikával.

A pártelnök azért hágta át a parlamentáris demokráciák íratlan és írott szabályait mert érintve érezhette magát: a köztársasági elnök ugyanis a magyar nyilvánosságban szokatlan egyértelműséggel mondta ki azt, ami a rendszerváltás dokumentumaiban és az Alkomtánybíróság által következetesen képviselt alkotmányos értékrendben szerepel: a rendszerváltás lényege a végleges szakítás a pártállami múlttal. Aki erre nem hajlandó, az olyasmit cselekszik, mint aki '45 után az NSZK-ban a hitleri hatalmat, vagy a Franco utáni Spanyolországban a korábbi diktatúrát védelmezte.

A szocialisták pártállami cenzori múlttal rendelkező elnökének a beszéd olyan tételei szúrhattak szemet, mint: "az MSZMP és az ún. Harmadik Oldal... körömszakadtáig ragaszkodtak ahhoz, hogy még a szocialista rendszeren belül maradjanak. Milliméterről milliméterre harcolva kellett előrehaladni a ténylegesen új, a demokratikus jogállam felé. S végül, ha a tartalmat tekintve már nem, de legalább formálisan szerepelnie kellett az éppen húsz éve kihirdetett Alkotmányban, hogy a Magyar Köztársaságban a polgári demokrácia mellett a demokratikus szocializmus értékei egyaránt érvényesülnek." Valamint: "Milyen világ volt az, milyen rendszer, amelyben mindez megtörténhetett; amely ellen 1956-ban a magyar nemzet egységesen felkelt! S milyen volt a folytatás a kivégzésekkel, majd a cinikussá tett, III/III-mal ellenőrzött társadalommal! És ha sokan hiányolják 1989/90-ból a nagy forradalmi élményt - akkor gondoljanak arra, hogy mi a vidám barakkban nem nyílt és durva elnyomásban éltünk, hanem hazugságban."

Itt az alkalom, tessék eldönteni, hogy Sólyom László mellett szól a történelmi igazság, vagy támadóinak van igazuk, s ő csak egy részigazság, akár pártpolitikai érdek mellett tört lándzsát. És tessék megszólalni, hogy világosan, egyértelműen lehessen látni, ki mit gondol '56 és a rendszerváltás örökségéről. Csak ha-e vitában egyértelmű döntésre tud jutni a politikai közösség, van remény arra, hogy kilábolhassunk a hazugság politikájából.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések