ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Lehet-e Tony Blair az EU első elnöke?

Várható, hogy a prágai Alkotmánybíróság kedden hozzájárul a Lisszaboni Szerződés cseh ratifikálásához, tehát az utolsó akadály is elhárul a megállapodás hatályba léptetése elől. Ez után válik lehetővé, hogy az Európai Unió kiválassza első elnökét és külügyi főbiztosát. A volt brit kormányfő, Tony Blair alkalmasnak érzi magát az előbbi tisztség betöltésére, ám az kérdés, van-e erre komoly esélye.
Létrehozva: 2009. október 26., 15:50
nyomtat küld

A brit szocialista Munkáspárt kampányt kezdett Tony Blair európai uniós elnökségének támogatására. Ennek első lépéseként David Miliband külügyminiszter közölte, hogy jóllehet, jelentős nemzetközi támogatással indulna a posztért, mégsem óhajtja megpályázni az unió külügyi vezetésére szóló megbízatást, ugyanis az kizárt, hogy az elnök és a főbiztos ugyanabból az országból kerüljön ki.

Közlésével egy időben bírálta a konzervatív párti ellenzéket, amiért nem áll nemzeti érdekből Tony Blair mögé, hanem azt hangoztatja, hogy a szocialista kormány megszegte az ígéretét, amikor a Lisszaboni Szerződés ratifikálása ügyében nem tartott népszavazást. Persze, ha a volt brit kormányfő nem lesz az unió elnöke, David Milibandnek marad esélye a külügyi megbízatásra.

Kezdődik

Csütörtökön kezdi kétnapos csúcsértekezletét Brüsszelben az Európai Unió, ott indul el az elnök kiválasztásának folyamata. Az már tudható, hogy Tony Blairt a Benelux államok és Lengyelország nem látná szívesen az elnöki székben. Az egyik ellene szóló érv az, hogy Nagy-Britannia saját elhatározásából nem tagja az euró-övezetnek, a másik az iraki háborúhoz való brit csatlakozás tisztázatlansága. Angliában újabb vizsgálat indul ez ügyben, és Tony Blairt tanúként idézik meg a Chilcot-bizottság elé.

A Benelux országok ellenzését az is motiválja, hogy az Európai Unió elnöki tisztére esélyes egyrészt Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, aki Európában legrégebben áll egy kormány élén, másrészt Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök. Még nem tudható, akar-e indulni a posztért Angela Merkel német kancellár.

Tony Blair a múltban nem egyszer bizonyította vezetői képességeit. David Miliband vasárnap, a BBC politikai interjúműsorában arról beszélt, hogy a volt brit kormányfő karizmatikus egyéniség, és csak akkor látná értelmét az európai uniós elnöki poszt betöltésének, ha ez több mint formalitás, alkalmat nyújt arra, hogy a tisztség viselője kellő erővel lépjen fel Európa érdekében a nemzetközi politika színterén.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések