ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Új stratégia a HIV/AIDS megállítására

Az EU-ban és a szomszédos államokban egyre nő a HIV-fertőzöttek és az AIDS-betegek aránya, a Bizottság ezért is döntött úgy, hogy egy hosszú távú stratégia keretében próbál valamiféle megoldást találni a helyzet orvoslására.
Létrehozva: 2009. október 27., 15:46
nyomtat küld

Az Európai Unióban és a környező országokban csak 2007-ben 50 ezer HIV-fertőzöttet diagnosztizáltak. Az Unióban és a szomszédos államokban jelenleg körülbelül 2,2 millió fertőzött és AIDS-beteg él (ez a szám 2001-ben még 1,5 millió volt), közülük is mintegy 730 ezer az EU-ban. S bár a HIV-fertőzötteket ma már viszonylag jól lehet kezelni, ám hatékony gyógyszert vagy bármiféle vakcinát a mai napig nem sikerült kifejleszteni.

Éppen emiatt döntött úgy a Bizottság, hogy a 2009-2013-es periódusra egy új stratégiát fogad el, mely alapvetően három pillérre épül: 1) HIV-prevenció és -tesztelés, 2) kiemelt figyelem a fertőzésnek leginkább kitett csoportoknak és 3) régióknak. A stratégiához egy cselekvési tervet is csatolt a Bizottság, amely konkrét intézkedéseket és értékelési eszközöket is tartalmaz.

A stratégia általános célja mindazonáltal az, hogy 2013-ra az összes uniós államban csökkentsék az új HIV-fertőzöttek számát, valamint hogy javítsák a megelőzéshez, a kezeléshez és a támogatáshoz való hozzáférést. Fontos célkitűzés az is, hogy javítsák azoknak az embereknek az életminőségét (mind az EU-ban, mind pedig a szomszédos országokban), akik már megfertőződtek, vagy pedig a leginkább ki vannak téve a fertőzés veszélyének.

A stratégia arra kéri a tagállami hatóságokat és a civil szervezeteket: segítsenek abban, hogy a megfelelő információk (például magáról a betegségről vagy a megelőzésről) eljussanak az emberekhez, főként a fiatalokhoz. Fontos lenne az is, hogy elérjék azokat a bevándorlókat, akik olyan országokból jönnek, ahol a fertőzöttek aránya igencsak magas. Az ő esetükben különösen nagy jelentősége van, hogy kellő információval bírjanak a megelőzésről (ide értve a fertőzés átadásának megelőzését is), a tesztelési lehetőségekről, és a kezelésekről. A stratégia mindemellett arra biztatja a hatóságokat: javítsanak azon politikájukon, melyek a fertőzésnek leginkább kitett csoportokat célozzák meg, kiemelve az emberi jogok tiszteletben tartását, a hátrányos megkülönböztetés, illetve a HIV/AIDS-cel összefüggő stigmatizálás elkerülését.

A HIV-fertőzöttek aránya különösen az Unióval szomszédos országokban magas, a Bizottság éppen ezért úgy véli, hogy a megelőzéssel, teszteléssel, kezeléssel összefüggő úgynevezett jó gyakorlatok cseréje az érintett országok között nagy jelentőséggel bír. Ebbe a körbe tartozhat az orvosok, ápolók, egészségügyi szakemberek cseréje, együttműködése is. Az úgynevezett minőségi adatok cseréje abban segíthet, hogy a szomszédos államokban a jövőben javítani tudjanak a prevención, a tesztelésen, a kezelésen, illetve az ellenőrzésen.

A stratégia ismételten kiemeli, hogy a legnagyobb eredményeket úgy lehetne elérni, ha a fertőzésnek leginkább kitett csoportok helyzetén hatékonyan tudnának javítani. Ebbe a körbe leginkább a homoszexuális férfiak (az új fertőzöttek 40 százaléka közülük kerül ki), a magas fertőzöttséggel bíró országokból érkező bevándorlók, és az intravénás drogokat fogyasztók tartoznak (a szomszédos országokban ez utóbbiak teszik ki az új fertőzöttek 70 százalékát). A Bizottság szerint úgymond személyre szabott megoldások kellenek ahhoz, hogy elérjék ezeket az embereket, és megálljt parancsolhassanak a HIV terjedésének.

A legtöbb fejfájásra egyébként azok az emberek adnak okot, akik még nem is tudják magukról, hogy fertőzöttek. Az EU-ban ezeknek az embereknek a 30, a szomszédos országokban pedig 70 százaléka nincs tisztában azzal, hogy már elkapta a betegséget. Ez nem csak azért ad aggodalomra okot, mert a fertőzöttek így tovább adhatják másoknak is a vírust, hanem azért is, mert a késői diagnózis késői kezeléshez vezet, így pedig ezeknek az embereknek csökken a várható élettartamuk.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések