ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Temetik Blair EU-elnöki esélyeit

Nem sok esélye maradt Tony Blair volt munkáspárti brit kormányfőnek az EU majdani elnöki tisztségére - erre az egyöntetű következtetésre jutott a pénteki brit sajtó az unió brüsszeli csúcstalálkozójának első napi fejleményeit mérlegelve.
Létrehozva: 2009. november 1., 11:44
nyomtat küld

A konzervatív The Times elemzése szerint "gyorsan halványulnak" Blair EU-elnöki reményei, miután uniószerte erősödik az ellenállás személyével szemben, és sem Franciaország, sem Németország nem állt ki jelölése mellett. Gordon Brown jelenlegi brit miniszterelnök ugyan személyesen ajánlotta Blairt a posztra a csúcsértekezleten, "kiváló jelöltnek" nevezve elődjét, Brown azonban elszigetelődött még a hét másik balközép kormányzatú EU-tagállam csoportján belül is - írta a vezető brit napilap.

A Financial Times pénteki beszámolója szintén azt emeli ki, hogy Blair esetleges jelölését még a volt brit kormányfő balközép szövetségesei részéről is "bírálatok kórusa" fogadta az EU-csúcson. A liberális irányzatú gazdasági-politikai napilap szerint Blair az iraki háborúban játszott szerepe miatt - amely megosztotta Európát - csekély támogatásra számíthat.

A baloldali The Guardian név nélkül idézett uniós forrása szerint Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár "nem túlzottan lelkesek" Tony Blair EU-elnökségével kapcsolatban. Sarkozy külpolitikai főtanácsadója, Jean-David Levitte a lapnak kijelentette: Nagy-Britannia nem tagja az euróövezetnek és a belső határellenőrzés nélküli schengeni térségnek sem, emellett több más integrációs egyezményből is kimaradt. Mindez "nem előnyös" a jelölt kiválasztása során.

A BBC pénteki értesülése szerint már a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal is elismeri, hogy "egyértelmű lehetőség" Blair jelölésének kudarca. A konzervatív The Daily Telegraph pénteki beszámolója szerint a két éve leköszönt előző brit miniszterelnök EU-elnöki támogatottsága a hazai választók körében sem egyöntetű. A lap megbízásából készül közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a britek 31 százaléka támogatja, további 31 százaléka viszont ellenzi Blair jelölését a tisztségre, 38 százalék nem tud dönteni a kérdésben.

A volt munkáspárti kormányfő jelölését az ellenzéki brit Konzervatív Párt is elveti. William Hague, a konzervatív árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje nemrégiben állítólag tudatta más EU-tagországokkal, hogy Blair kinevezésének támogatását a konzervatívok - ha a jövő tavaszi brit választásokon kormányra kerülnek - "barátságtalan lépésnek" fogják tekinteni.

(coolpolitika.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések