ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EBRD: Magyarországon csak lassú talpraállás várható

A kelet-európai növekedési modellek hiányosságait felerősíti a gazdasági válság, ezért a nyersanyaguk értékesítésétől függő országoknak -így Oroszországnak is- a jövőben feltétlen rugalmasabbá kell tennie iparát - áll az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) ma megjelent (november 2.) éves jelentésében. Az EBRD szerint Magyarország is azok közé a kelet-európai országok közé tartozik, ahol a válság sokáig húzódik majd.
Létrehozva: 2009. november 2., 12:59 | Utoljára frissítve: 2009. november 2., 13:00
nyomtat küld

A tegnap közzétett jelentésben az EBRD kiemelte, hogy a pénzügyi integrációból fakadó kockázatokat is fokozottabb figyelemmel kell kezelni. A kommunizmus bukása óta eltelt két évtizedben a fejlesztési bank az egyik leginkább elhivatott beruházó, ha a régió átformálásáról van szó.

A jelentésből az is kiderül, hogy a konjunktúra idején ezek az országok túlzottan bíztak a külföldi bankok és befektetések gazdasági növekedést ösztönző hatásában, melynek következtében könnyen sebezhetővé váltak, és a globális pénzügyi válság érzékenyen érintette őket.

"Az EBRD közgazdászai egyetértenek abban, hogy a pénzügyi integráció hátrányokkal is járt, így például túlzott hitelfelvételre és külföldi kölcsönök igénybevételére ösztönzött." - olvasható az éves értékelésben.

A bank szerint azonban annak ellenére, hogy a folyamat elmélyítette a régió válságát, a nyugati országokkal való pénzügyi integráció továbbra is növekedési forrás marad, és nem szabad visszafordítani az eddigi eredményeket.

"Mindez azt jelenti, hogy a külföldi valutában felvett kölcsönök okozta egyensúlytalanságokat a helyi valuta támogatásával kell kezelni, mégpedig a makrogazdasági politikák, a szabályozás, valamint a jogi keretek és a piaci infrastruktúrák kiépítésén keresztül." - áll az EBRD jelentésében.

A jelentés Magyarország esetében is a külföldi valutában felvett kölcsönök nagy arányát (az összes lakossági hitelfelvétel 70 százaléka) jelöli meg a válság egyik okaként. Az EBRD úgy véli, azok a gazdaságok állnak majd a legnehezebben talpra, ahol a hiteleket nem tudják visszafizetni, illetve, ahol a hitelek átstrukturálásához sincsen meg a megfelelő intézményi keret. Elhúzódhat a nehéz helyzet továbbá ott is, ahol a nemzeti bank kemény valutakosarat alkalmaz.

Az EBRD Magyarországot -Bulgária, Lettország, Litvánia és Ukrajna mellett- azon kelet-európai országok közé sorolja, ahol a gazdasági struktúra miatt lassú kilábalásra kell számítani.

Az EBRD-t többen kritizálták a több mint 60 ország részvényesei közül, amiért nem hívta fel a kelet-európai és közép-ázsiai országok figyelmét a külföldi kölcsönök túlburjánzásának veszélyeire még mielőtt a válság tavaly elmélyült volna. Kelet-Európa a recesszió által legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik, számos ország növekedési üteme és költségvetése egyaránt megsínyli a válságot, és sokan -köztük Magyarország is - kénytelen volt igénybe venni IMF, Világbank és Európai Uniós segélyeket.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések