ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Munka nélkül

Reggel ötkor kelek, és kimegyek a kerületbe. A cukorfinomítónál már várakozik vagy ezer ember a kapukon kívül. Persze holtbiztos, hogy csak három vagy négy hely van. Ki szokott jönni egy munkavezető két mitugrász zsaruval: "Két manusra van szükségem a rakodókhoz. Kettőre pedig a veremben" - mondja. Ekkor az ezer ember egymásnak esik, akárcsak egy falka alaszkai kutya, marakodnak a helyekért. Csak négyen jutnak be.
Létrehozva: 2009. november 3., 07:30
nyomtat küld

A történet az 1912-ben született, és a tavaly október 31-én elhunyt Studs Terkel amerikai író, történész tollából származik, aki az Egy hétköznapi történet a nagy világgazdasági válságban című munkájában világít rá az Egyesült Államok nyolcvan évvel ezelőtti munkaerőpiacának keserű valóságára. A sztori persze most is íródhatott volna, hiszen a The Economist október 30-i számának adatai szerint az Egyesült Államok munkanélküliségi mutatója 9,8 százalék. Ugyanakkor az elmúlt csaknem két év amerikai válságkezelésének "beérő" hatékonyságát igazolja, hogy a tengerentúli GDP-teljesítmény a harmadik negyedévben 3,5 százalékkal emelkedett, a második negyedévi 0,7 százalékos visszaesést követően. Jó esély van az Egyesült Államokban arra, hogy a gazdaság újra tartós növekedésnek induljon, és mind kevesebb amerikai ácsorogjon reménytelenül a gyárak kapui előtt.

Studs Terkel történetének egyes részei hazánkra csak fenntartásokkal lehetne igaz, mert az ország több mint tíz cukorgyárából már csak a kaposvári működik. Tehát a cukorfinomító előtt munkára várók hada már nem tipikus magyar jelenség. A legfrissebb munkanélküliségi adatainkat látva persze a történet hatásai alól teljesen nem vonhatjuk ki magunkat, hiszen a munkanélküliségi rátánk a 2008. őszi 7,6 százalékról ez év szeptemberére 10,3 százalékra emelkedett. De ha az amerikai író nyolc évtizeddel ezelőtti helyzetleírásába behelyettesítjük például a bezárásra ítélt General Electric nagykanizsai gyárát, már el is érkeztünk a mai magyar valósághoz. Az amerikaival ellentétben a "happy end" persze még messze van, hiszen a magyar gazdaság GDP-vesztése változatlanul közelíti a tíz százalékot, és a munkahelyek száma folyamatosan apad. A konkrét számszaki adatoknál ijesztőbb a munkanélküliség társadalmi vetülete, amely kihat az emberek érzelmeire és a családok életére egyaránt. A lakosság egészségi állapota további katasztrofális romlás előtt áll. A munka nélkül tengődő honfitársaink növekvő száma súlyos nemzetgazdasági probléma. Értékes erőforrások maradnak parlagon, az állástalanoknak pedig nap-nap után meg kell küzdeniük jövedelmük csökkenésével, és egy idő után annak teljes elvesztésével, életminőségük, sőt életesélyeik további romlásával.

A választók általában megbüntetik azokat, akik a kilátástalanságot okozzák. Az Egyesült Államok példájánál maradva, a hatalmon lévő elnökök elveszítették a választásokat például 1932-ben, 1960-ban, 1980-ban, 1992-ben, és hogy egy nagyot ugorjunk, 2008-ban is. Ezzel szemben újraválasztották a hivatalban lévő elnököt a fellendülés éveiben, amikor alacsony volt a munkanélküliség (1964-ben, 1972-ben, 1984-ben, 1996-ban). A választók Magyarországon is megbüntetik azt a kormányt, amelynek hibás gazdaságpolitikája félmillió embert tett munkanélkülivé. De itt a mi történetünknek még nincs vége. A közgazdaság-tudomány egyik gyakorlatiasan értelmezett törvénye szerint a GDP minden két százalékpontos visszaesése a munkanélküliségi ráta körülbelül egy százalékpontos növekedésével jár. A szocialista kormány válságkezelés jogcímen az európai és a magyar adófizetők százmilliárdjait költi vállalkozásfejlesztésre. Ugyanakkor a Statisztikai Hivatal 2009. január-augusztus havi adatai szerint az egy főre jutó ipari termelés 12 százalékkal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi időszaké. Az exportrendelések 22 százalékkal estek vissza. A mezőgazdasági termékek termelői árszínvonala húsz százalékkal csökkent egy év alatt.

Ezek a számok aligha igazolják Bajnai és az IMF idei évre vonatkozó mindössze 6,7 százalékos GDP-visszaesését, de a jövő évre vonatkozó 1,7 százalékos emelkedést sem alapozzák meg. Helyénvalóbb inkább, Orbán Viktor szavaival élve, gazdasági vészhelyzetről beszélni, amelyet a szocialista kormány okozott az eddig alkalmazott gazdaságpolitikájával, és fölöslegesnek mondható megszorításaival. És mint az elmúlt egy év is igazolja, ebből a válságból a vidéki Magyarország újjáépítése-, új munkahelyek létesítése nélkül aligha juthatunk ki.

(Lentner Csaba, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések