ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Lemondtak a népszavazásról a brit konzervatívok

Nem írnak ki népszavazást a Lisszaboni Szerződésről kormányra kerülésük esetén a brit konzervatívok, miután az EU intézményi reformjáról szóló dokumentum ratifikációs okmányát kedden - az uniós országok vezetői közül utolsóként - Václav Klaus cseh államfő is aláírta.
Létrehozva: 2009. november 3., 23:43
nyomtat küld

William Hague, a tory árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje a cseh ratifikáció után, kedd este a BBC-nek kijelentette: a népszavazásért folytatott konzervatív kampány "ma befejeződött". A Konzervatív Párt eddigi álláspontja az volt, referendumot ír ki a szerződésről, ha a következő parlamenti választásokon hatalomra kerül, és ha addig a szerződést még nem ratifikálta mind a 27 EU-tagállam.

Hague azonban kedden azt mondta: a Lisszaboni Szerződésben foglaltak hamarosan EU-jogszabályként életbe lépnek, és ezt népszavazással már nem lehet semmissé tenni.

A vezető tory politikus szerint "a demokrácia rossz napja" a keddi. Felidézte, hogy az ír választók kétszer is szavazhattak a szerződésről, Nagy-Britannia lakosságának azonban egyszer sem adatott meg ez, jóllehet korábban a kormányzó Munkáspárt is megígérte a referendumot.

Az 1997 óta kormányon lévő Labour eredetileg az előző, alkotmányos jellegű uniós tervezetről ígért népszavazást. Most már azonban ezt nem tartja szükségesnek, azzal az érvvel, hogy a francia és a holland népszavazási kudarc után kidolgozott új szerződés nem ölt alkotmányos formát.

A konzervatív ellenzék szerint ugyanakkor az új EU-dokumentumnak jórészt csak a neve változott, tartalma lényegileg megegyezik a korábbi alkotmányos tervezetével, ezért változatlanul szükséges a referendum.

William Hague keddi nyilatkozatában kijelentette: a Konzervatív Párt "nem fogja hagyni, hogy az emberek elfelejtsék", kinek a felelőssége a brit népszavazás elmaradása. A tory külügyminiszter-jelölt hozzátette: a cseh ratifikáció nyomán új helyzet állt elő, és David Cameron, a párt vezére és miniszterelnök-jelöltje szerdán ismerteti a konzervatívok további EU-politikájának irányát.

Londoni elemzők szerint Cameron szorult helyzetbe manőverezte magát azzal, hogy már két éve bejelentette: "kőbe vésett garanciát" vállal arra, hogy kormányra kerülése esetén népszavazást ír ki az uniós szerződésről, "öltsön az bármilyen formát".

Ez az álláspont módosult később úgy, hogy népszavazás akkor lesz, ha a toryk hatalomra kerüléséig a szerződést még nem ratifikálta mind a 27 EU-tagállam.

Cameron nemrég személyes levélben biztatta arra a cseh államfőt, hogy "tartson ki" a brit választásokig a ratifikáció jóváhagyásának megtagadásával.

Nagy-Britanniában várhatóan jövő tavasszal lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a konzervatív ellenzék jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listákat.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések