ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ez is Orbánék feladata lesz

Ha nem lesz változás az álszent magyar pártfinanszírozásban, minden ciklusnak meglesz a maga Zuschlag-ügye.
Létrehozva: 2009. november 4., 08:41
nyomtat küld

Ilyen még nem volt Franciaországban, az 1959-től számított V. köztársaság történetében: egy volt államfőnek bíróság elé kell állnia. Jóllehet Jacques Chirac nevét már a kilencvenes évek közepétől emlegették több zavaros ügyben, 1995-2007 között köztársasági elnökként mentelmi jogot élvezett, így nem kellett válaszolnia kínos kérdésekre.

A mostani idézés még Chirac 1977-tól 1995-ig tartó párizsi főpolgármesteri időszakának egyik ügyével függ össze: a vizsgálóbíró szerint a volt államfő tudott a városházán fiktív szerződéssel alkalmazottakról. Sőt, a vád szerint azok javarészt az ő politikai pályafutását segítették elő - miközben érdemi munkát az önkormányzatban nem végeztek. A 77 éves államfő igazságügyi krónikája persze alapjáraton aligha érdekes a magyar olvasó számára, még akkor sem, ha az ellenzéki szocialisták több nagyágyúja - Ségolène Royal volt államfő-jelölt, Francois Hollande korábbi pártfőtitkár - meglehetősen visszafogottan nyilatkozott. Egyszerre hangsúlyozták Chirac iránt érzett nagyrabecsülésüket és azt, hogy az igazságszolgáltatásnak tennie kell a dolgát.

Pontosan ezen visszafogottság miatt érdekes számunkra a történet: a francia pártfinanszírozás a kilencvenes évek közepéig legalább olyan átláthatatlan szürke zóna volt, mint a mai magyar rendszer. Valami rosszul értelmezett demokratikus prüdéria és politikusi kényelmesség miatt az államnak alig volt ellenőrzési lehetősége, a pártok - komoly állami dotáció hiányában - úgy szereztek pénzt, ahogy tudtak.

Szélsőjobbtól szélsőbalig bevett eszköz volt például, hogy a pártok kádereit "baráti" önkormányzatok és szakszervezetek alkalmazták, s nyílt titok volt, hogy mely állami nagyvállalatok, bankok támogatták a kormányzásra esélyes formációkat. A rendszer azonban összeomlott önmaga súlya alatt: először a nyolcvanas évek végén robbantak ki az akkor kormányzó szocialistákhoz köthető korrupciós ügyek, majd azok a kilencvenes évekre átterjedtek az egész politikai osztályra: 1995-ben például először ítéltek letöltendő börtönbüntetésre egy volt minisztert. A bíróság ugyanis bizonyítottnak látta, hogy Alain Carignon, Grenoble polgármestere a városi vízközművet olyan szolgáltatónak játszotta át, amely bőkezűen támogatta újságját, kampányát.

A sorozatos botrányok nem temették maguk alá az egész francia politikai rendszert, mint az olaszt, talán azért is, mert a törvényhozók időben kapcsoltak: a pártok azóta komoly állami támogatást kapnak, de keményen körmükre néz a számvevőszék. Ha kampánykiadásaikban szabálytalanságot találnak, vissza kell fizetniük a kiutalt összegeket. A politikával összefüggő korrupció természetesen Franciaországban sem szűnt meg, de legalább az ellene vívott küzdelemhez hatékony eszközöket rendeltek.

Úgy tűnik, ilyen forduló előtt állunk: Magyarországon mindenki tudja, hogy álszentség a jelenleg érvényben lévő szabályozás. Képviselőnként például egymillió forintot költhet egy párt kampányra (azaz összesen 386 milliót), miközben mindenki tudja, hogy egy győzelemre esélyes erő öt-tízmilliárd forint körüli összeget fordít egy országos megmérettetés alkalmával.

A Zuschlag-ügy, amely az első magyar pártfinanszírozási per és civilszervezetek kettős nyomása előbb-utóbb talán meghozza a gyümölcsét, s a magyar politika belátja: saját jól felfogott érdeke a változás. Mert egyébként soraiból rendszeresen megbuknak majd törvénytelen finanszírozáson kapott emberek.

Kampányban a komoly változásra semmi esély; pártjaink most legfeljebb majd egymást revolverezik, hogy ki miért nem akarja a megállapodást. De egy jövő tavasszal felálló új kormány nemcsak a politikai osztály létszámának csökkentésével, de a finanszírozás megreformálásával is megmutathatná, hogy valóban változást akar.

Különben minden ciklusnak meglesznek a maga Zuschlag-ügyei.

(Ablonczy Bálint, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések