ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megállapodtak, hogy rendezik a határvitát

Megállapodott szerdán a szlovén és a horvát kormányfő Stockholmban, hogy a két ország határvitáját nemzetközi közreműködéssel rendezik. A viszály miatt az EU-tag Szlovénia tíz hónapon át akadályozta Horvátország uniós csatlakozási tárgyalásait. A szerdai egyezséget azért a svéd fővárosban kötötték meg, mert Svédország tölti be az Európai Unió soros elnökségét. A ceremónián jelen volt a svéd miniszterelnök, Fredrik Reinfeldt.
Létrehozva: 2009. november 5., 07:57
nyomtat küld

Horvátország, ahogy Szlovénia is, 1991-ben nyilvánította ki függetlenségét Jugoszláviától, és az óta vannak rendezetlen határvitái. A szlovén-horvát viszály akkor pattant ki, amikor a horvát hatóságok tavaly tavasszal telkeket adtak el az isztriai Dragonja folyó bal partján, amely a ljubljanai kormány szerint Szlovéniához tartozik. A szlovénok egy 2001-ben kelt kormányközi megállapodásra hivatkoztak. Ez kimondja, hogy a Pirani-öbölbe torkolló folyó a két ország határa, így jutott Szlovénia az öböl nagy részéhez és kijárathoz a nemzetközi vizekre.

A megállapodás létrejötte után azt mondta a horvát kormányfő, hogy meggyőződése szerint az "egyezség jó mind a két országnak és egész Európának, ezért ez egy nagyszerű nap mindenkinek". Jadranka Kosor úgy fogalmazott, hogy mindenki számára sikert jelentő végső megállapodást akarnak a vita rendezésére. Borut Pahor, szlovén kormányfő erre azt mondta, hogy 18 évnyi vita után a két ország "a siker ösvényére lépett".

A szerdai megállapodás értelmében létrejön egy nemzetközi döntőbíróság, amelynek feladata, hogy a két ország részvételével megtalálja a legjobb megoldást. A döntőbíróság határozata kötelező lesz mindkét ország számára. A szerdai egyezség értelmében a döntőbíróságnak biztosítania kell a kijáratot Szlovénia számára a nemzetközi, tenger-hajózási vizekre. Cserében Szlovénia elkötelezte magát szerdán, hogy nem akadályozza Horvátország EU-csatlakozási folyamatát. Ezen túl a szlovén kormány elfogadta, hogy a nemzetközi döntőbíróság az után kezdi meg munkáját, hogy a csatlakozási tárgyalások sikeresen befejeződtek.

(hirtv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések