ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Jövőorientált jelentés a jelen válságáról

A gazdasági válság és az arról készülő jelentés megvitatása volt a téma az Európai Parlament (EP) Pénzügyi, Gazdasági és Szociális Válsággal Foglalkozó Különbizottságának tegnapi (2009. november 4.) ülésén. A kimondottan e célból nemrégiben felállított bizottság tagjai különböző megközelítéseket javasoltak az EP első ilyen témájú jelentésének összeállítására.
Létrehozva: 2009. november 9., 10:40 | Utoljára frissítve: 2009. november 9., 10:41
nyomtat küld

Pervenche Berès, a különbizottság által kinevezett raportőr felhívta a résztvevők figyelmét, hogy bár rengeteg publikáció létezik az európai könyvtárakban a gazdasági válságról, az EP még nem készített jelentést.

Ezt orvosolandó, az Európai Parlament október 7-én a Pénzügyi, Gazdasági és Szociális Válsággal Foglalkozó Különbizottság felállítása mellett döntött. A 12 hónapos megbízatású, nem állandó bizottság feladata, hogy a pénzügyi és gazdasági válságról, továbbá annak unióra gyakorolt hatásáról készítsen értékelést, illetve intézkedési javaslatokat tegyen az állandó bizottságok és az Európai Parlament számára.

Többféle megközelítés szükséges

Berès a bizottsági ülés elején elmondta, saját elemzésük összeállításánál a különbizottság tagjainak nemcsak a válság okait kell keresniük a bankok és a gazdaság szemszögéből nézve, de figyelembe kell venniük egyéb aspektusokat is, mint például az energia- és klímaügyi kihívásokat, továbbá a nemzetközi dimenziót, vagyis azt, hogy az Egyesült Államok és a fejlődő országok milyen lépéseket tesznek a válságra válaszolva.

Bár egyes képviselők elsősorban a válság pénzügyi, gazdasági és foglalkoztatási nézeteiről beszéltek, többen egyetértettek a raportőr álláspontjával a tekintetben, hogy az ügy kivizsgálása többrétű megközelítést kíván.

Ne essünk a Lisszaboni Stratégia hibájába!

Göncz Kinga, az ülés egyetlen magyar felszólalója is emlékeztetett arra, hogy az uniónak sokat kell tennie az energiabiztonság, valamint a kutatás és fejlesztéspolitika terén. A magyar képviselő egyúttal elmondta, a különbizottsági jelentésnek jövőorientáltnak kell lennie, vagyis realistább kell, hogy legyen, mint a túl optimista Lisszaboni Stratégia.

Egy jó Lisszaboni Stratégia igénye a szintén szocialista Magdalena Alvarez, spanyol képviselőnő részéről is felmerült, a francia Rachida Dati - aki képviselővé választása előtt Nicolas Sarkozy kormányának igazságügyi minisztere volt - ugyanakkor hangsúlyozta, a stratégia a 2010 utáni időszakra vonatkozó megújításával is foglalkozni kell. Az Európát a világ legdinamikusabb, tudásalapú társadalmává tenni szándékozó Lisszaboni Stratégia jövőre jár le.

Új megközelítésre lesz szükség a jövőben

Többen egyetértettek abban is, hogy a válság elmúltával új megközelítésre lesz szükség a gazdaság szervezésében. Othmar Karas nyomatékosította, az országoknak le kell vonniuk a következtetéseket és nem szabad visszatérniük a régi kerékvágásba. Klinz Wolf, a különbizottság elnöke az ülés végén rámutatott, jelen helyzet bizonyos szempontból egy jó lehetőség, hiszen a gazdasági válság értékelésekor és a jelentés elkészítésekor egy olyan rendszeren kell változtatásokat hozni, mely amúgy is rossz irányba haladt.

IMF-gondnokság és az euró

A jövőbe tekintő gondolatok ellenére a jelen pénzügyi és gazdasági kérdései végig előtérben voltak. A bizottsági ülésen szóba jött, hogy az IMF-hitelre szorult országok nem tudnak előállni a kilábalásukhoz szükséges stratégiával, mivel kezük meg vannak kötve.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések