ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kivel focizik Orbán Viktor?

A rendszerváltást tekinti kiindulópontjának. A szélsőségeket mindkét politikai oldalon elítéli.
Létrehozva: 2009. november 9., 11:34
nyomtat küld

Nincs könnyű helyzete a Fidesz elnökének, miniszterelnök-jelöltjének. Először is azért nincs, mert mindenki győztesnek kiáltja ki a meccs elkezdése előtt, és így kétszer olyan nehéz megnyerni egy tétmérkőzést. Még szerencse, hogy nem egyedül van a pályán. Van ellenfele bőven - igaz, a túloldali focisták a hírek szerint nem épp a fair play eszménye jegyében készülődnek a visszavágóra . És főleg van egy csapata, meg elég sok támogatója (szemben a focival, a politikában elvben a támogatók is labdába rúghatnak).

Másodszor azért nincs könnyű helyzete, mert hét sovány esztendő után a jobboldal (és nem csak ők, hanem az ország 90 százaléka) meglehetősen türelmetlen. És követelőző. Ráadásul még az esetek nagyobbik részében erre jó oka is van. A Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormány alaposan ellátta az ország baját, igaz mára már nagyjából diszkrimináció nélkül, a saját választóikat is sárba taposva. Csak a legszűkebb elitjüket engedik fel Bajnai bárkájára, mielőtt az Úristen rájuk zúdítja Orbán özönvizét.

Orbánnal szemben azonban a jelek szerint meglehetősen nagy hatékonysággal hangolják a baloldal befolyásosai a külföldi sajtót, és rajtuk keresztül az euró-amerikai politikai elitet is. Elég csak Kertész Imre végletes és magyarázhatatlan Die Welt interjújára gondolni, amelyben a nagyszerű író arról fejti ki vízióját, hogy ma a szélsőjobb uralkodik Magyarországon. Vagy az Economist és a New York Times kelet-európai ügyekben továbbra is alaposan félretájékoztatott újságíróira, akik a külföldi tőke elleni ultra-nacionalista összefogásként értelmezték az ORTT csakugyan vitatható döntését. Tessék mondani, mi abban a bűnös dolog, hogy nemzeti frekvenciákat hazai cégek működtetnének? (Arról nem beszélve, hogy értesüléseim szerint például a HV-t is magáénak tudó vállalkozás, mely a Class rádió frekvenciáját megpályázta, külföldi részesedéssel is bír.)

Mindezek tükrében nem csoda, ha Orbán vérbeli politikusként hűti és nem fűti a kedélyeket a választási kampányra rákanyarodva. Vasárnapi kecskeméti beszédében elég világosan megfogalmazta azt a mércét, amelyhez igazítani szeretné politikáját, ha a Fidesz jelöltjeként megszerzi a kormányfői posztot a választásokon.

Orbán Viktor számára a rendszerváltás öröksége lesz a mérce. Az a kiindulópont, amelyre építenie kell és lehet, amikor a legyalázott politikai intézményrendszer és - szükségszerűen - a szociális ellátórendszerek megújításába fog. Eleve nem a kétharmados töbséggel számol, és ezért az alkotmánymódosítás lehetőségét a csoda kategóriájába sorolja. Ám azt is teljes joggal hangsúlyozza, hogy az alkotmány szövegszerűen átmeneti célra készült, és ez bizony a hosszútávú építkezéshez nem elegendő legitimáció.

Ám jó politikusként azt is látnia kell: új és működőképes alkotmányt csak új és működőképes ellenzékkel együttmúködve lehetne elfogadtatni.

Ami az átalakítások mértékét és irányát illeti, abban is a rendszerváltás alapján áll. Vagyis nem támogatja a köztársasági elnök és az országgyűlési képviselők választási módjának megváltoztatását, ám támogatja a baloldal által kialakított, a rendszerváltással szembeforduló struktúrák, például a pénzszivattyúk leállítását. És támogatja azokat az ésszerű javaslatokat, amelyek takarékosabbá tehetik az állam működését, beleértve a kisebb parlamentet és a kisebb önkormányzatokat is.

Orbán számára a Jobbik nyári előretörése óta világos, hogy a Fideszt két szélsőség közé, középre kell pozícionálnia. Ezért minden beszédében kétféle, tehát a bal- és a jobboldali szélsőséggel szemben is érvel, ezzel mintegy lefoglalva magának a centrumot: ezzel a politikával tudott annak idején Blair és Schröder a baloldalról, és tud ma Sarkozy és Merkel a jobboldalról indulva, de a teljes középspektrumra kiterjeszkedve kormányozni.

Mindezek az adott helyzetben logikus és józan lépések. Ám még sok ismeretlen tényezővel kell számolnunk a választásokig hátralévő idében. Kérdés például , hogy sikerül-e Orbánnak táborában még fél évig tartania a lelket. Hogy vajon a láthatólag a botránykampányra készülő baloldali koalíciónak mi van a tarsolyába? Hogy visszatér-e, mint bűnös a tett színhelyére a kampányba Gyurcsány? Hogy vajon mért van az, hogy a szocialisták fél évvel a választások előtt sem merik megnevezni, ki a kormányfő-jelöltjük? S hogy sikerül-e felelős nyugati köröknek megérteniük, hogy sokkal kevésbé kell befektetett pénzüket félteniük az általuk populistának mondott, de tényleges kormányzása idején a rá bízott vagyonnal igencsak jól sáfárkodó Orbántól, mint a nyugat elvárásai szerint fogalmazó, ám az országot csődhelyzetbe kormányzó, s ezzel a befektetett külföldi tőkét is nehéz helyzetbe hozó szociálliberális koalíciótól?

Nem lefutott mérkőzés ez, hisz még el sem kezdődött.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések