ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nincs megállapodás az új uniós csúcspozíciók betöltéséről

A tagállamok vezetői tegnapi (2009. november 9.), berlini informális találkozójukon tovább egyeztettek a Lisszaboni Szerződés nyomán létrejövő posztok lehetséges jelöltjeiről, ám konkrét megállapodásra továbbra sem jutottak.
Létrehozva: 2009. november 10., 10:29
nyomtat küld

Fredrik Reinfeld, az Európai Tanács elnökségét adó Svédország miniszterelnöke folyamatosan egyeztet a tagállamok vezetőivel, mint elmondta: halad a konzultációkkal, és amint minden tagállam képviselőjével egyeztetett telefonon, és kezdi tisztábban látni a tagállamok elképzeléseit a lehetséges jelöltekről, összehív egy új csúcstalálkozót a pozíciók végleges eldöntésére.

Első sorban két tisztségről van szó, az EU állam-, illetve kormányfői szintű találkozóinak intézményes keretet adó Európai Tanács elnöki posztjáról, valamint a kül- és biztonságpolitikai főképviselő tisztségéről, amelyhez az új rendszerben több ezer fős uniós diplomáciai apparátus kapcsolódik majd. A főképviselő egyben az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak az alelnöke lesz. Ugyanakkor harmadik posztként a tagállamoknak meg kell állapodniuk a Tanács Főtitkársága vezetőjének személyéről is, mely posztot jelenleg Javier Solana tölt be, aki egyben az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. A Lisszaboni Szerződés életbe lépésével ez a poszt "kettéválik", és a Főtitkárság élére szintén úgy személyt kell majd kinevezni.

A beszámolók szerint Gordon Brown brit kormányfő továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy elődje, Tony Blair volt miniszterelnök legyen az Európai Tanács elnöke. A franciák és a németek azonban állítólag abban állapodtak meg, hogy valamely kis uniós tagországból kell érkeznie az elnöknek. Herman Van Rompuy belga miniszterelnöknek a legjobbak az esélyei, de szó van Jan Peter Balkenende holland és Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfőről, Paavo Lipponen volt finn miniszterelnökről, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellárról, valamint Vaira Vike-Freiberga volt lett államfőről.

A külügyi főképviselői posztra eddig David Miliband brit külügyminisztert emlegették legtöbbször, Miliband azonban a minap többek közlése szerint azt mondta, hogy nem pályázik a tisztségre, inkább maradna a brit politikai életben.

Ha nem Miliband kapná a külügyi főmegbízotti posztot, akkor arra leginkább Massimo D'Alema volt olasz miniszterelnököt tartják esélyesnek, de ellene állítólag több, főként új EU-tagország tiltakozik, D'Alema kommunista múltja miatt. Felmerült a szociáldemokrata Alfred Gusenbauer volt osztrák kancellár neve is.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések