ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Beosztottja szerint Gyurcsány hazudott

Nem mondott igazat Gyurcsány Ferenc csütörtöki tanúvallomásában - reagált lapunknak a sportminisztérium egykori, kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkára, Topolánszky Ákos. Szerinte a bukott kormányfő, állításával ellentétben, sportminiszterként igenis beleszólt a pályázati pénzek elosztásába.
Létrehozva: 2009. november 15., 14:25 | Utoljára frissítve: 2009. november 15., 14:26
nyomtat küld

"A volt sportminiszter nyilvánvaló működési módokat letagadott a bíróság előtt"

Zárt, világos mechanizmus alapján, miniszteri befolyás nélkül született pályázati elbírálásokról beszélt Gyurcsány Ferenc csütörtöki tanúvallomásában, a Zuschlag-perben. Az egykori sportminiszter, volt kormányfő azt mondta: "Hatáskörömbe, ha jól emlékszem, egyáltalán nem tartoztak a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram tanácsának ügyei."

A Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) rendkívül botrányos körülmények között, csak második nekifutásra alakulhatott meg 2003 decemberében. Ekkor már Gyurcsány irányította a tárcát, aki a konferen ciát alapító három ifjúsági ernyőszervezettel már annak megalakulás előtt két nappal egyeztetett. Az Európai Ifjúsági Központba meghirdetett ülésre - állítólag regisztrációs problémák miatt - már csak a szervezetek töredéke juthatott be. A kívül rekedtek többsége a történelmi egyházakhoz kötődő egyesület. Emiatt vita alakult ki az ülésen, és a bennlévők egy része elérte, hogy az épületből kizárt szervezetek is szavazhassanak, ezzel azonban elolvadt a balos szervezetek fölénye. Az ülést ekkor szakította meg az a bombariadó, amelyet - mint az a tárgyaláson elhangzott - Zuschlag János utasítására rendeztek meg. A következő, decemberi ülés már konfliktusmentes volt, mert az előző ülésen tiltakozó szervezeteket nem hívták meg.

Rétvári Bence az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség elnökeként jelen volt a 2003-as ülésen, amelyen Zuschlag is részt vett. Az eseményekről Rétvári utólag így nyilatkozott: a GYIK megalakulásának Gyurcsány Ferenc volt az értelmi szerzője, Zuschlagra csak a végrehajtás feladatai jutottak.

Miután megalakult a GYIK, Gyur csány együttműködési megállapodást írt alá a szervezettel. A GYIK kulcsszereplő lett a pénzelosztásban. Az ifjúsági pénzeket pályázati úton lehetett lehívni a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogramtól. A pályázatokat a Gyermek- és Ifjúsági Tanács bírálta el, amelyben Gyurcsány tárcájának képviselői, illetve zárt pályázatnál a civilszervezetek delegáltjai ültek. A GYIK jelentősége 2007-ben tovább növekedett, amikor Lamperth Mónika miniszteri rendeletben intézkedett arról, hogy a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia küldjön képviselőket a két legfontosabb pénzosztó testületbe, a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsába és a Regionális Ifjúsági Tanácsba.

"Egyedi ügyekben nem voltam fogékony a tárgyalásra" - ezt állította eskü alatt a bíróságon Gyurcsány Ferenc. Ennek élesen ellentmond az az eset, amely például a drogprevenciós pénzek elosztásánál történt. A területet felügyelő Topolánszky Ákos 2007-ben úgy nyilatkozott a HVG-nek: "Gyárfás Tamás részére kellett volna négymillió forintot juttatnom. (...) Neki illett adni, tudta mindenki. Egy drogprevenciós médiaműsor tervével a kábítószerügyi pályázatokon is jelentkeztek. Ilyen esetekben egy szakértői bizottság végezte el az értékelést, és én - elveimnek megfelelően - ezt a listát változtatás nélkül továbbítottam aláírásra a miniszté rium politikai vezetésének. A bizottság úgy értékelte, hogy a Gyárfás-féle anyag szakmailag nem megfelelő, és lepontozta. Amikor a döntés nyilvánosságra került, Gyurcsány felhívott telefonon, és elmondta, mennyire kellemetlen neki, mert Gyárfás engem nála feljelentett többoldalas, kézzel írott levélben, reklamálva, hogy nem kapta meg azt az összeget, ami neki jár. Végül ismereteim szerint Gyárfás - felmentésemet követően - megkapta a pénzt. Én ugyanis továbbra sem voltam hajlandó a kifizetésre, utódomnak (...) azonban már nem volt lehetősége a miniszteri kérést elutasítania."

Különösen érdekes az ügy, miután Gyur csány tanúvallomásában a csütörtöki tárgyaláson azt állította: "Az én miniszterségem alatt a felküldött, beterjesztett előterjesztéseken változtatás nem volt."

Topolánszky fenntartja korábbi állítását

"Fenntartom a Gyárfás Tamáshoz köthető pályázati elbírálással kapcsolatos állításomat" - mondta lapunknak Topolánszky Ákos. A sportminisztérium korábbi helyettes államtitkára Gyurcsány Ferenc csütörtöki tanúvallomását úgy értékelte: minden politikusnak saját magának kell felelősséget vállalnia szavai hiteleségéért. "Minden, amit a volt sportminisztert mondott, őt minősíti, hiszen nyilvánvaló működési módokat letagadott a bíróság előtt" - jelentette ki Topolánszky, majd megjegyezte, Gyurcsány nem mondott igazat, mert a miniszter befolyásolta a támogatási politikát, így volt ez az ő időszakában és elődeinél is.

Sándor Csilla

(magyarhirlap.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések