|
|
|
|
Az EU zöld utat ad az albán csatlakozási tárgyalásoknak
|
Az EU tagállamai megegyeztek, elfogadják Albánia csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, mellyel megtörtént az első lépés a lehetséges tagság felé vezető hosszú folyamatban, közölték EU-diplomaták. |
A 27 EU-tagállam nagykövetei brüsszeli találkozójukon megállapodtak, felkérik az Európai Bizottságot, hogy készítsen elő egy értékelést Albánia csatlakozási tárgyalások elkezdésére való készenlétéről, közölték a diplomaták.
A döntést hivatalosan az EU-tagállamok külügyminiszterei hagyják jóvá, várhatóan november 16-17-i brüsszeli találkozójukon.
Albánia az Európai Unióba való felvételét áprilisban kérte. Amennyiben engedélyt kap, hogy megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat, hivatalos tagjelöltté válik, és széleskörű politikai és gazdasági reformokat kell végrehajtania, hogy megfeleljen az EU előírásainak, mely folyamat évekig tarthat.
Olli Rehn, bővítésért felelős biztos már korábban figyelmeztetett, Albániának még hosszú utat kell megtennie, hogy megfeleljen az Unió előírásainak.
Albániának javítania kell a jogállamiságon és a bírói függetlenségen, továbbá biztosítania kell a média szabadságát és védelmét, közölte a biztos Ilir Meta, albán külügyminiszterrel való találkozója utáni közös sajtótájékoztatójukon. Rehn hangsúlyozta, bármely ország, mely az Unióhoz szeretne csatlakozni, meg kell, hogy feleljen a politikai feltételeknek a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Egyúttal figyelmeztetett, a parlament politikai ellenzék általi további bojkottja késleltetheti az ország előrehaladását.
"Amennyiben a parlamenti bojkott sokáig folytatódik, az negatív hatással lenne a politikai kritériumok értékelésére, és így negatív következményekkel hat annak esélyeire, hogy az Európai Unió tagjelölt státuszt adjon [az országnak]" - jelentette ki Rehn.
Az albán parlament munkáját a június 28-i választások óta bojkottálják a szocialisták. A választáson a Demokrata Párt meghosszabbította ugyan kormányzását, az eredmény azonban igen szoros volt, a kommunista uralom 1992-es lezárulása óta a legszorosabb.
Rehn hangsúlyozta annak fontosságát, hogy egy ország bebizonyítsa politikai érettségét, amennyiben csatlakozni kíván az Európai Unióhoz. A biztos egyúttal sürgette a feleket, találjanak megoldást a vitára.
"Kettőn áll a vásár." - közölte, majd hozzátette, "arra kérem az ellenzéket, vessen véget ennek a parlamenti bojkottnak, mely nem tartja tiszteletben az európai demokratikus normákat. Demokratikus vitára a parlamenten belül kell sort keríteni."
Meta a sajtótájékoztatón közölte, a kormány elkötelezett a reformok végrehajtása mellett, továbbá elmondta, hamarosan több konkrét előrelépés lesz látható.
(euractiv.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|