ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az "igazolás" Istennél

Mögötte a múlt század harcterei, a nemzeti függetlenségért folytatott küzdelmek. Volt a Magyar Köztársaság miniszterelnöke és államfője. Tildy Zoltán százhúsz esztendővel ezelőtt e napon született.
Létrehozva: 2009. november 18., 09:12
nyomtat küld

Pillantsunk rá eseménydús életének három fordulópontjára.

1919 tavasza: a kommunista diktatúrát a somogyi kis Orciban éli meg. Későbbi életét döntően meghatározza a terror 133 napja, tisztán látja, hogy a hatalomra került kommunista vezetők képtelenek a valóságot érzékelni, a népet szolgáló politikai programot végigvinni, a legsürgősebb szociális reformokat megvalósítani - csak egyet tudtak, a gyengeségüket és tehetetlenségüket terrorral ellensúlyozni.

1946: rövid kormányfői megbízatás után lesz az alakuló II. köztársaság államfője. A kommunista párt döntő rohamot indít a teljhatalom megszerzésére, amelyhez szükséges a Kisgazdapárt négyes fogatának megsemmisítése. Az elindított első koncepciós per "eredményeként" 1947. február 25-én az oroszok elhurcolják az FKGP főtitkárát, Kovács Bélát, majd két hónapra rá emigrációba kényszerítik Nagy Ferenc miniszterelnököt és Varga Bélát, a nemzetgyűlés elnökét. A teljes kommunista hatalomátvétel útjába már csak a köztársasági elnök személye áll. Az elnök vejét, Csornoky Viktor kairói követet szemelték ki áldozatul: hazalátogatásakor hamis vád alapján fogták le. Ezt követően az elnöki rezidenciáról, az Esterházy-palotából a Tildy családot kizsuppolták, később átszállították őket a Budakeszi úti ÁVH-s villába. A magas kőfallal körülvett, szigorúan őrzött, éjszaka reflektorokkal megvilágított épületben tartották fogva majdnem nyolc esztendeig a legálisan megválasztott magyar államfőt.

1956: május elsején minden előzetes bejelentés nélkül eltűnt az ÁVH-s őrség a budakeszi villából. Megjelent viszont nála Gerő Ernő, Moszkva régi embere, aki a "barcelonai hóhér" nevet kapta a spanyol polgárháború idején. Gerő meghívót nyújtott át Tildynek Moszkvából, ugyanis a Kreml urai tisztában voltak a magyarországi - és az uralmuk alatt szenvedő országokban kialakult - feszült helyzettel. Már hónapokkal a szabadságharc kitörése előtt titokban megérkezett Magyarországra Szerov tábornok, a KGB főnöke. Tildy tudta, hogy ez a meghívó csapda: az ő tekintélyét akarták felhasználni, hogy népfrontos "játékkal" a kommunista pártot továbbra is hatalomba tartsák. A következő hónapokban olyan nyilatkozatot akartak kihúzni belőle, amelyben elismerő szavakkal szól az elmúlt esztendőben Magyarországon történtekről. A magyar forradalom kitörése után nem sokkal elérkezett az idő, hogy újra szerepet osszon rá a kor: a fegyveres harcok mind nagyobb méreteket öltöttek, és a kommunista hatalom, Nagy Imrével és orosz segítséggel sem tudott úrrá lenni a helyzeten, ekkor vonták be Tildy Zoltánt miniszterelnök-helyettesként a kormányzásba. Abban, hogy hamarosan elhallgattak a fegyverek, nagy szerepe volt annak is, hogy az ország népe megtudta, a volt köztársasági elnök bekapcsolódott a közéletbe. Ezt követően születtek meg a demokrácia felé vezető, döntő lépések: a többpártrendszer visszaállítása, kilépés a Varsói Szerződésből, Mindszenty bíboros kiszabadítása.

Az összeomlás után bíróság elé állították. Tárgyalásán meg se említtetett, hogy Mikojan, az SZKP Politikai Bizottságának tagja, miniszterelnök- helyettes a forradalom alatt külön tárgyalást folytatott vele, ahol a szovjet politikus ígéretet tett Tildynek: a Vörös Hadsereg egységeit kivonják Magyarországról. Mikojan akkor még nem tudta, hogy Moszkvában megszületett a döntés a második invázióról. Tildy Zoltánt börtönbe vetették, celláját éjjel-nappal éles villanyfénnyel világították meg; nem volt szabad az ágyán oldalt fordulnia, miközben tetvek mardosták végletekig legyöngült testét. 1959-ben feltételesen szabadlábra helyezték. Budapestet nem volt szabad elhagynia.

Huszonnyolc hónappal a szabadulása után, 1961. augusztus 2-án hunyt el. A barát, Nagy Ferenc így emlékezett meg - a Tildyt korábban ért bírálatokra is utalva - néhai harcostársáról: "A közéleti emberek számára az igazolást néha nem a történelem, hanem az Úristen maga adja meg."

(Haas György, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések