|
|
|
|
Józsefváros: visszaadni a megkopott fényt
|
Tételesen számon kérhető programot kínál a józsefvárosiaknak Kocsis Máté, a Fidesz-KDNP jelöltje a november 22-én tartandó időközi polgármester-választáson. Ezzel a lépéssel is helyre szeretné állítani a politikába vetett bizalmat. A közbiztonság megteremtése elsőbbséget kap a tervei között. A jelenlegi alpolgármester szerint a pesti kerület sorsa visszatükrözi a társadalomét, hisz mint cseppben a tenger jelennek meg benne az országos gondok. Formabontó a jogász abban a tekintetben is, hogy csak annyit ígér, amennyit felelősen vállalni lehet az elkövetkezendő hónapokban. |
Létrehozva: 2009. november 19., 10:38 | Utoljára frissítve: 2009. november 20., 09:54 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Az embereknek mivel tud érvelni, miért menjenek el polgármestert választani? Sokan érezhetik úgy, arra a tíz hónapra, ami a következő önkormányzati voksolásig hátravan, minek törjék magukat.
- Úgy gondolom, megéri saját maguk miatt is, hogy éljenek a demokratikus lehetőségekkel. Nem mindegy, mikor indulhat meg a fejlődés szűkebb környezetünkben. Értem, persze, hogy az emberek mérhetetlenül csalódtak a nagypolitikában, amely mindig ígért, ám sorozatosan megszegte a vállalásait. A kiábrándultságban hallatlan nagy szerepe van a mostani, magát szocialistának nevező kurzusnak, amely leszállította az adott szó szentségét az őszödi beszéddel és azóta folyamatosan. Ha csalódottságot éreznek a polgárok, egy okkal több, hogy éljenek szavazati jogukkal, és menjenek el választani Józsefvárosban.
- Az országos választások közeledtével egyre inkább felértékelődnek a helyi megméretések. Főként egy olyan kerületben, amely - mint cseppben a tenger - mutatja az országos bajokat is. Ehhez képest ön mégis olyan programmal jelentkezett, ami a gyakorlatias tennivalókra koncentrál.
- Szándékosan fordítottuk figyelmünket a konkrét megoldandó gondokra, mert érzékeltük: az emberek ki vannak éhezve arra, hogy reális válaszokat, megvalósítható terveket kapjanak. Lakossági fórumokon is tapasztalom, örömmel veszik és értékelik a praktikus megoldásokat a nagyvonalú ígérgetés helyett. Például én nem általában beszélek térfigyelő kamerák felszereléséről, hanem pontosan megmondom, mely utcákban lesznek elhelyezve, ha bizalmat szavaznak nekem. A polgároknak nem lesz más dolguk a következő időszakban, mint kipipálni a vállalásaimat.
- Nem tart attól, hogy még ezek az elképzelések is veszélybe kerülhetnek? A kormány mintha univerzális bűnbakká tenné meg a túlnyomórészt ellenzéki önkormányzatokat. Így a brutális központi elvonások keresztülhúzhatják a reális számításokat.
- Tudjuk, a kabinet a nyakunkra tette a kést, de így egy okkal több, hogy felvegyük a kesztyűt. Józsefváros ugyanis abból a szempontból is lakmuszpapírként jelzi az országos gondokat, hogy nálunk a legtöbb a munkanélküli és a szociálisan rászoruló család. Van olyan iskolánk, ahol a gyerekek 90 százalékának az ebédjét a szülők nem tudják fizetni, szociális alapon kapják. Ebben a helyzetben, amikor a kormány a gyermekétkeztetési támogatás radikális csökkentésének gondolatával játszadozott, józsefvárosi családok ezreinek biztonságával szórakozott. Nekünk viszont kutya kötelességünk, hogy megoldást találjunk ezekre a súlyos szociális gondokra.
- A válságkabinet állítólag mégsem kurtítja meg ezt a támogatást.
- Túl sokszor változtatta meg a Gyurcsány-Bajnai-éra az álláspontját ahhoz, hogy bízhassunk bennük. A feszültségek ezzel nem érnek véget. Egyetlen önkormányzat se látja ma tisztán a jövő évet, a kormány a saját településeit tekinti az egyik legfőbb ellenségnek.
- Demszky Gábor főpolgármester mégis Budapest és gazdasága dübörgését véli hallani lépten-nyomon. A Bajnai-kormányhoz hasonlóan eredményeket vizionál. Szerinte itt a legalacsonyabb a munkanélküliség az országban.
- Ez köszönő viszonyban sincs a valósággal. Legyen elég itt annyi: sokkal többen élnek a fővárosban, mint amennyien be vannak jelentve. Dolgozni viszont az agglomerációból, vidékről is sokan járnak be, tehát mindez szebbre festi a statisztikát. Tegyük hozzá: Budapesten jobb a szociális ellátás, több a segély, mint másutt, ezért is áramlanak ide az elesettek tömegei. A VIII. kerület kiemelt célterület - nálunk van a legtöbb szociális intézmény. Nálunk a munkanélküliségi ráta is magasabb, utolsó helyen vagyunk a kerületek között 15 százalékkal. Van olyan körzet, ahol meghaladja a 22 százalékot. A múlt évben önerőből szerveztünk állásbörzéket a kerületieknek, amelyet, ha megválasztanak, szeretnék rendszeressé tenni a Józsefvárosban.
- Ön szerint valós az a becslés, hogy a kormány nem 70 milliárdot, hanem jóval többet, hatásaiban 250-300 milliárd forintot von el a költségvetésben az önkormányzatoktól?
- Egyáltalán nem túlzó a szám. Egyre inkább rákényszerülünk az érdekvédő szerepre. Meg kell védenünk a lakosságot a kormányzat újabb és újabb megszorító támadásaitól. Az idősek szociális ellátásának drasztikus csökkentése egy olyan kerületben, ahol a lakosság túlnyomó többsége nyugdíjas, katasztrofális következményekhez vezethet. Nekünk kell eldöntenünk, honnan tudunk ennyi pénzt kipréselni.
- Nem mondhatnák, hogy a kormány oldja meg, amit elrontott? Még több embernek nyílna ki a szeme.
- Ez nem kommunikációs kérdés: nem hagyhatjuk sorsukra a nyugdíjasokat, meg kell védenünk őket a hatalom cinizmusától. Saját erőből kell támogatnunk a helyi vállalkozókat is. Jönnek az iparosok, boltosok, hogy az állandó adóemelések miatt fel kell számolniuk az üzletüket. Folytathatnám az iskolákkal, egészségügyi, szociális intézményekkel, amelyeket csődbe visz az értelmetlen kormányzati elvonás, s nekünk kell gondoskodnunk a fennmaradásukról. Ki kell gazdálkodnunk a működésüket, különben újabb szociális bombák robbannának. Borzasztó nehéz lesz.
- Mégis arról értesülhetünk, hogy például a kirakatberuházás Corvin sétányra milliárdokat juttatnak Demszkyék.
- Hét éve 19 milliárdot ígértek, 2006- ban a kampányban már jóval kevesebbet, a főpolgármester által aláírt szándéknyilatkozat pedig 3,2 milliárd forintot tartalmazott, 2007-2008-as teljesítéssel. Ebből mindössze 800 milliót kaptunk meg. Magyarán nekünk kell finanszíroznunk a szerződésszegők helyett a beruházást. Szalagot átvágni jó Józsefváros, a számla meg kifizetetlen. Ez a szélhámosság állatorvosi lóként jellemzi az MSZP-SZDSZ-t.
Ha ilyen komoly kormányzati ellenszéllel, elvonásokkal kell megküzdeni, miként lehet szó fejlesztésről? Eshetnek-e ki csontvázak az elődtől megörökölendő szekrényekbő?
- Sohasem lehet tudni, de bízom benne, hogy újabb szerződések már nem kerülnek elő. 2006-ban, amikor megszereztük a többséget a képviselő-testületben, már felszámoltuk a 135 millió forintos ügyvédi és egyéb tanácsadói szerződéseket. Előterjesztésemre megszüntettük azt a gyakorlatot is, hogy az önkormányzat tisztségviselői, vezetői év végi jutalomként kiutalták maguknak egész évi fizetésüket. Azóta egy fillér prémiumot sem vehetett fel senki. A saját kerületi parkolótársaság létrehozása pedig elhatározott szándékunk. Ami a továbbiakat illeti: vissza fogjuk állítani Józsefváros elhalványodott fényét. Olyan örökség van a birtokunkban a palotanegyeddel, a régi polgárházakkal, a Pál utcai fiúk világával, ami turisztikai vonzerő.
- És mi lesz a közbiztonsággal?
- Megtesszük, ami tőlünk telik: "felújítjuk" a körzeti megbízotti hálózatot, közbiztonsági pontokat hívunk életre olyan rendőrökkel, akiknek komoly helyismeretük van. Az a tapasztalat, hogy ez garanciát jelent a rend és nyugalom megteremtésére. De mindig elmondom, hogy amíg a rendőrséget meg nem erősítik újra létszámában, "pénzben és paripában", addig a közbiztonság javulása nem lesz átütő sem Józsefvárosban, sem máshol. Ez kormányzati feladat.
- Az MSZP-s Szabó Zoltán józsefvárosi Fidesz-SZDSZ-koalícióval vádaskodik az egészségügyi okból leköszönt liberális polgármester tanácsadói szerződése kapcsán. Ez különös, mivel épp ők kormányoznak együtt hosszú évek óta az SZDSZ-szel, és eddig a VIII. kerületben is szoros volta barátság.
- Aggódom Szabó Zoltánért, rendszeresen hazudozik. Az ország megnyomorított lakosságának egy koalíció él élénken a fejében: az MSZP-SZDSZ-koalíció. Józsefvárosban az MSZP látványosan szétbomlott, frakciójuk ebben a ciklusban megfeleződött, a szocialisták gyakorlatilag nincsenek jelen a városvezetésben, szavazóbázisuk a felére zsugorodott a kerületben. Ebből a pozícióból könnyű ostobaságokat mondani. A válaszom igen egyszerű: nincs ilyen koalíció, nem is lesz soha.
- Az elmúlt napokban eldurvult a kampány. Az még csak hagyján, hogy az ön plakátjait kerületszerte leragasztották lejárató feliratokkal, ám az MSZP egyik rendezvényén iskolás gyerekeket használtak fel politikai célokra, a legfrissebb hír pedig, hogy hajléktalanoknak osztanak ezreseket a vasárnapi voksokért. Ha mindez beigazolódik, akkor az választási bűncselekmény.
- Akárcsak országszerte, a Józsefvárosban is nagyon meggyengültek a szocialisták, önkormányzati frakciójuk kettészakadt, pártjukból tömegesen lépnek ki. Azért nyúlhattak a lejárató kampány kétes eszközéhez, mert az itt élőknek már nincs mondanivalójuk, a hatalom maradékának megtartásáért pedig, mint kiderült, szó szerint mindenre képesek.
(Megyeri Dávid, Szabó Zsolt - Magyar Nemzet)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|