ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Ki lesz Van Rompuy utódja?

Herman Van Rompuyt az Európai Unió állam-, illetve kormányfői csütörtök este az Európai Tanács elnökévé választották meg. Az új elnök várhatóan 2010. január elsejével veszi át új, uniós hivatalát, amelyet a december elsején hatályba lépő Lisszaboni Szerződés hív életre. II. Albert király ezért azzal bízta meg Wilfried Martens volt belga miniszterelnököt, aki a kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt elnöke, hogy igyekezzen megtalálni az eddigi kormányfő legmegfelelőbb utódját.
Létrehozva: 2009. november 23., 16:37
nyomtat küld

A személyére esett választás egyfelől büszkeséggel, másfelől aggodalommal töltötte el a belgákat - utóbbival azért, mert Van Rompuy miniszterelnöksége alatt sokan reménykedtek a flamand-vallon ellentétek elsimításában. A flamand kereszténydemokrata miniszterelnök igyekezett kompromisszumra bírni a két népközösség politikai képviselőit az államreform ügyében, és most attól tartanak Belgiumban, hogy Van Rompuynek az európai politikába történő távozásával az ország ismét belpolitikai válságba süllyedhet.

Martensre most azt a feladatot bízta az uralkodó, hogy találja meg a kormányfő közelgő távozásával kényszerűen előálló átmeneti helyzet "sima" megoldását. A problémát belga politikai elemzők szerint az okozza, hogy a flamand kereszténydemokraták kemény szárnya újra szívesen látná a kormányrúdnál Leterme-et, és előre hozott választások hiányában nélkülük nem is lehet kormányt alakítani, ám Leterme korábbi próbálkozásai a többiek szemében nem sok jóval kecsegtetnek. "Egyszer már kipróbáltuk, nem vált be" - írta egy brüsszeli lap.

Marianne Thyssen, a flamand kereszténydemokraták elnöke viszont örömét hangoztatta afölött, hogy Martens első konzultációi nyomán "egyetértés látszik kibontakozni" Leterme személye körül. Didier Reynders miniszterelnök-helyettes, a vallon liberálisok vezetője ezt nem erősítette meg: azt hangoztatta, hogy továbbra is Van Rompuyjel hajlandó együttműködni.

(EUvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések