ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nincs speciális státusuk az alkotmánybíróságoknak

A közösségi joggal, az európai jogszabályok értelmezésével összefüggésben az EU-tagállamok alkotmánybíróságainak nincs speciális státusuk - mondta Vasziliosz Szkurisz, az Európai Bíróság elnöke kedden, a magyar Alkotmánybíróság megalakulásának 20. évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi konferencián a Parlamentben.
Létrehozva: 2009. november 24., 22:06
nyomtat küld

Az Európai Bíróság elnöke azzal összefüggésben fejtette ki a véleményét, hogy a német alkotmánybíróság megvizsgálta, összeegyeztethető-e a szövetségi köztársaság alkotmányával a lisszaboni szerződés. A német testület júniusban hirdette ki állásfoglalását, amely szerint összeegyeztethető a szerződés a német alapdokumentummal, de az okirat ratifikálását feltételekhez kötötte.

Nagy a probléma, ha a tagállamok alkotmánybíróságai vizsgálhatják, hogy az EU alapszerződésének elfogadásával az egyes országok lemondanak-e szuverenitásukról - mondta Vasziliosz Szkurisz.

Az elnök szerint ugyanis az alapvető és a másodlagos jogforrások értelmezése a közösségi bírói karra tartozik. Míg az alapszerződésért az Európai Bíróság felel, nincs monopóliuma az olyan uniós jogszabályok értelmezésében, amelyeket közvetlenül kell alkalmazni a tagállamokban.

Szkurisz a kritikájához hozzáfűzte: megjegyzéseiből nem szabad azt a következtetést levonni, hogy drámai helyzet előtt állnánk, ami kiszámíthatatlan következményeket eredményezne az európai integrációban.

Nem túlságosan légből kapott az a feltételezés, hogy a német alkotmánybíróság fenntartásai elsősorban az Európai Unió fejlesztésére vonatkoznak - mondta az elnök.

Senkinek az érdekeit nem szolgálja, ha az európai uniós és a nemzeti bírói karok között konfliktusok alakulnak ki - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: előfordulhat, hogy olyan szituáció alakul ki, amely már nem kezelhető és amely miatt azok a hatáskörök, amelyek alapján az Európai Bíróság fél évszázada működik, veszélybe kerülnek. Ennek elkerüléséhez biztosítani kell, hogy mindenki a saját hatáskörén belül tevékenykedjen - jelentette ki Vasziliosz Szkurisz.

Az alkotmánybíróságokkal való együttműködésről szólva mindemellett az előzetes döntéshozatali eljárás intézményét emelte ki, amelyet az európai közösségi jog végrehajtása és előmozdítása szempontjából a legfontosabbnak nevezett. Ennek lényege, hogy az alkotmánybíróságok az Európai Bírósághoz fordulhatnak, amely kifejtheti véleményét az alapszerződés értelmezéséről és ezzel a nemzeti és a közösségi bíróság megosztja a felelősséget. Példaként említette, hogy az osztrák, a belga, a litván és az olasz alkotmánybíróságok is éltek ezzel a lehetőséggel és reményét fejezte ki, hogy a magyar Alkotmánybíróság is megteszi ezt, vagyis "csatlakozik azokhoz, akik hajlandók és szeretnek hozzánk fordulni".

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések