ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A pokol évtizede

Az amerikai Time magazin jellemezte így századunk első, hamarosan véget érő évtizedét. Hívhatjuk esetleg elveszett évtizednek, a szertefoszlott álmokénak vagy a végítéletének. Mindegy, miként nevezzük, csak adjunk hálát Istennek, hogy hamarosan vége lesz - kesereg az amerikai hetilap.
Létrehozva: 2009. november 30., 08:14
nyomtat küld

Két gazdasági válsággal, egy terrortámadás-sorozattal, egy félresikerült iraki háborúval, egy bizonytalan kimenetelű afganisztáni kalanddal dúsított évtized volt ez az ameri­kaiak szemében. Ehhez hozzájött még az ország történelmének legnagyobb csalása, amelyet Bernie Madoff követett el, és egyik legkomolyabb természeti katasztrófája a Katrina hurrikánnal, amely elsöpörte New Orleanst. Valóban pokoli megpróbáltatások.

Hát, ahogy elnézem itten magunkat civilben, ez megint begyűrűzött. Az idősebbek még emlékeznek a nyolcvanas évek elejének viccére, amikor szintén válságidőszakban voltunk. A vezetés akkor is azzal nyugtatgatta a népet, hogy azért élünk ilyen pocsékul, mert begyűrűzött a szemét kapitalisták válsága. A nép meg azt kérdezte, hogy amikor azoknak a szemeteknek jól ment, az miért nem gyűrűzött be? Az elvtársak azonban azóta fejlődtek, s amikor ott jól ment, azt sem hagyták ki. Abból vették fel azokat a kölcsönöket, amelyekkel nálunk sikerült mélyebbre vinni a válságot, mélyebbre, mint náluk odaát.

A mostani vezetés pedig pontosan úgy viselkedik, mint az akkori, s megpróbál úgy tenni, mintha semmi köze nem lenne a jelenlegi válsághoz. "Magyarország nem élhet abból a kábítószerből, amelyet az olcsó és könnyű hitelek jelentettek" - jelentette ki a miniszterelnök laptársunknak. Nem tetszik tudni véletlenül, ki szoktatta rá az országot erre a kábszerre az utóbbi hét évben? De hadd segítsek annak a nemzedéknek, amely már nem tud olvasni a sorok között, megkeresni az eldugott tartalmat. A kormányfő sikerpropagandájából ugyanis kiderül, miként tudták a szocialisták visszavinni az országot ugyanabba a hadigazdálkodásra hajazó csődhelyzetbe, amelyet a rendszerváltás idején szocialista elődei ránk hagytak. "A pártpolitikai önérdek olykor a társadalmi közérdek elé kerül hazánkban" - mondja a miniszterelnök. Az "olykor" senkit ne tévesszen meg, ez a régi szocialista nyelvezetben annyit jelent, hogy mindig. Azért kell beleírni, hogy a pártvezetést ne sértsük meg, s a nyilatkozó elhárítsa magáról a felelősséget. Vagyis magyarul: a párt hatalomban tartása sokkal fontosabb volt, mint az ország érdeke. Ezért elővettük azt a nyolcvanas években bevált módszert, hogy külföldi kölcsönből fedezzük a népszerűséget megalapozó kiadásokat. Az osztogatás végeredménye sajnos ugyanaz lett, és a végén csődbe mentünk.

"Magyarországon a rossz működés egyik oka sok helyen az, hogy akik belül vannak a rendszeren, leginkább a saját érdekeiket tartják szem előtt. Nem azt a célt, amelyre a rájuk bízott intézményt létrehozták. Pedig az államot tulajdonképpen több ezer éve arra találták ki, hogy a közérdeket képviselje a bennfentes részérdekekkel szemben" - hangoztatja a kormányfő. Az "egyik oka, sok helyen" funkciója az első mondatban ugyanaz, mint az "olykoré". Vagyis ismét magyarul: azért nem működik semmi az országban, mert az államot a saját hasznunkra üzemeltetjük, és így a politikai törekvés folyamatosan szembemegy a társadalmi akarattal. Itt már áttértünk arra is, hogy miért kellett azt a sok kölcsönt felvenni, s mire fordították az uniós forrásokból befolyt pénzeket.

A "saját érdekek szem előtt tartása" itt a saját zsebek megtömését jelenti. Vagyis azok a konstrukciók működnek, amelyekkel minél több pénzt lehet kivenni a közösből. Ha az ország érdekét nézték volna, akkor ma Magyarországon kevesebb völgyhíd és löszfalba vájt alagút lenne, viszont a feltalálók és kutatók, az innovatív oktatási rendszerek és megoldások Mekkájaként tartanák számon hazánkat a világban.

Ez az évtized Magyarországon éppúgy a szertefoszlott álmoké, mint Amerikában. Elvesztettük azt az illúziót, hogy a szociális gondoskodást zászlajára tűző szocialista elit el tudja vezetni az országot egy európai szociá­lis hálót eltartó gazdasági fejlődésig. Sőt az az álom is szertefoszlott, hogy bármilyen fenntartható gazdasági modellt ki tudnak alakítani. A szocialista vezetők rendszerváltást követő új nemzedéke a kapitalizmusból csak a Madoff-féle piramisjátékokat tanulta meg - újabb kölcsönökből fizetve az előzők kamatait. Az országot pedig úgy irányította vállalatként, hogy a hasznot a saját zsebébe tette, a veszteséget pedig meghagyta nekünk, adófizetőknek. A most huszonévesek nemzedékének éppúgy rá fog menni minimum tíz éve, mire az ország visszafizeti azt a húszmil­liárd eurós koloncot, amit hátrahagynak, mint nekünk a rendszerváltás után.

(Szalontay Mihály, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések