ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mondjon le a kormány!

A Fidesz is csak bátortalanul jelzi, hát mondjuk ki mi: mivel a költségvetést elfogadták, jót tenne az országnak, ha a kormány lemondana.
Létrehozva: 2009. december 4., 08:57
nyomtat küld

Megszűnt az utolsó hivatkozási alap. Megvan a költségvetés, biztosítva az állami és önkormányzati intézmények működése, a piacot se zavarhatja már semmi. Nem foglalkozunk most azzal, hogy mennyire életképes ez a költségvetés, hogy reálisak-e azok a számok (GDP hiánytól adóbevételekig), amelyek benne szerepelnek. De tessék mondani, ezek után mi szükség is van még arra, hogy az átmeneti kormány tagjai ott üljenek a bársonyszékeikben?

Hiszen tényleges cselekvési lehetőségük már nyilván nincsen a minisztereknek. Ha másban nem, ebben legalább igazat adhatnának volt kormánytagtársuknak a még hivatalban lévők: hogy mozgásterük, részben az új költségvetés, részben a kampány, részben pedig az ismeretes helyzet miatt, lényegében nincs már. Akkor meg mi is indokolja, hogy ott maradjanak?

Arról nem beszélve, megkopott hitelességüknek is milyen jót tenne, ha nem kellene azt a gyanút oszlatgatniuk, hogy azért maradnak csak: menedzseljék az MSZP kampányát, lapátolják ki a kincstári pénzt a minisztériumukon keresztül. Vagy, hogy egyéni sorsukat egyengessék. Hiszen ha logikailag kizárt a tényleges cselekvés, akkor nyilvánvaló, hogy az emberekben fel fog ébredni a gyanú: netán magán- vagy szűk pártérdekek miatt kell továbbra is magukon tartaniuk a kormányzati luxus-kényszerzubbonyt.

Draskovics Tibor esete e szempontból példaértékű. Na, nem azért, mintha a sok ügybe belekeveredett, és kevesebből tisztán kimászó igazságügyér morális atlétaként léphetne fel. Ha igazak a sajtóhírek, elég jó állásajánlat vagy ajánlatok várják, hát nyilván nem volt nehéz a döntést meghoznia. Ami talán még ennél is fontosabb: számos olyan ügye van, ami miatt bizony érdemes minél hamarabb lőtávolon kívül kerülnie.

Hisz ami a közbiztonságot illeti, az ország régen volt ennyire rossz helyzetben. Legalábbis ami a polgárok biztonság-érzetét illeti, az szinte bizonyosan mélyponton van. Azért, hogy az utcai erőszak elszabadult, hogy a rendőrség sem anyagilag, sem szervezetileg nem kap olyan támogatást, ami feladata ellátására alkalmassá tenni, azért valakinek mégiscsak politikai felelősséget kell vállalnia.

Draskovics azonban nem ennek elismerésével mondott le. Mossa kezeit, s gyors ütemben távozik a süllyedő hajóról. Nincs ezzel persze egyedül. Nemcsak arra gondolok, hogy az előző nyolc év meghatározó arcai közül ügyesen félrehúzódott Kuncze Gábor, Magyar Bálint és Gyurcsány Ferenc is. Itt hagyva a szennyest a másodvonalra, bevállalva azt is, hogy pártjaik a megsemmisülés felé tartanak vagy már lényegében el is tűntek a történelem süllyesztőjében. Hanem arra is, ahogy most katapultálják a megbízható elvtársakat nem-politikai állásokba, lehetőleg jó messzire, külföldre. Ja, arra persze vigyázva, hogy zsír azért legyen.

Szóval Draskovics ügye nem morálisan példaértékű, ahogy Kunczééké sem. Hanem azért, mert ha a miniszterek most mind így tesznek, akkor azzal megnyitják az ország számára a politikai kibontakozás kapuját. Nem jó érv ugyanis, hogy aki lemond a hatalomról, az Orbán kezébe adja a hatalmat fél évvel korábban. A valóság az, hogy a nép kezébe adja ezzel a hatalmat - s hogy a nép épp nem a baj okozóit akarja jutalmazni érte? Ezen meg lassan meg kellene tanulniuk nem csodálkozni. És nem az antiszemita kártyát kellene - oly sok korábbi példához hasonlósan - elővenni, újból megjátszani. Ha kiderül, szorul a hurok.

Tehát röviden és tömören: mondjon le Bajnai miniszterelnök úr, vagy mondjon le együtt a kormány, de történjen valami, hogy ne veszítsünk újabb félévet, s ki tudja, hány kampány-milliárdot az időhúzó primitív politikai játszma miatt.

Ha pedig sem a miniszterelnök, sem a kormány egységesen nem akar lemondani, akkor járjanak az élen a kormány egyes tagjai, legelőször is, akiknek van hová visszamenniük. Egyenként is fel lehet állni, érezve, hogy most már gáz maradni. Szép feladat lehetne a nagy tiszteletben álló Gráf József agrárminiszternek vagy Hiller István kulturális miniszternek, hogy példát mutasson. Abban, hogy képesek a haza ügyét a saját érdekeik elé helyezni.

Végül, ha se így, se úgy nem hajlandók távozni: a nyilvánosságnak kell kimondania, hogy a jelenlegi politikai helyzetben ez a kormány már lényegében csak ügyvezető kormány, amely tehát már csak az ügyek vitelét végezheti el, de tényleges, hosszabb távon érvényesülő döntést nem hozhat.

(Horkay Hörcher Ferenc, hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések