ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A lernai hidra

Találós kérdés: miben hasonlít a Perzsa-öbölbeli Bahreini Királyság és az Atlanti-óceánban található Zöld-foki Köztársaság Magyarországhoz? Valószínűleg semmiben, csupán abban, hogy holtversenyben a 46. helyen állnak velünk a Transparency International legfrissebb korrupciós világrangsorában.
Létrehozva: 2009. december 7., 08:41
nyomtat küld

Eszerint hazánk a közepesen korrupt országok közé tartozik, a megítélést azonban árnyalja az a megállapítás, hogy a korábbi időszakhoz képest romlott a "korrupcióérzékelési indexünk". Ráadásul a korrupcióellenes nemzetközi szervezet megállapítja: "Az a tény, hogy a korrupciós esetek csak rendkívül ritkán végződnek felelősségrevonással (és amelyek igen, azok nagyrészt a kisebb károkozással járó esetek), erősítik azt a feltételezést, hogy a korrupt magatartás, ügyintézés és üzletvitel nem kockázatos Magyarországon."

Mindez - hétköznapi tapasztalataink alapján - többé-kevésbé ismert, csak azért érdemes felhívni rá a figyelmet, mert december 9-én, szerdán van a korrupcióellenes világnap. Ez alkalomból Átláccó Fesztivál címmel kulturális programokat rendez Budapesten a Transparency International Magyarország, hogy fiatalokat nyerjen meg a korrupció elleni harchoz. Derék kezdeményezés. Bár aligha ez a harc lesz a végső. Már csak azért sem, mert valószínűleg sokakat megdöbbentett annak a felmérésnek a november végén (lapunk által is) közölt eredménye, amely szerint "sokkoló méreteket öltött a korrupció Magyarországon". A hazai vállalatok harmadát érte egy vagy több gazdasági bűncselekmény az elmúlt egy évben, s a megkérdezett cégek 81 (!) százaléka találkozott a korrupció, megvesztegetés valamilyen formájával. Vagyis több mint négyszeresére ugrott a vállalkozói szférában tapasztalt korrupció mértéke a 2006-2007-es időszak óta.

Valaha, úgy tizenhárom éve az első nagy MSZP-SZDSZ-es korrup­ciós botrány (a fiatalok kedvéért: ez volt a Tocsik-ügy) idején az akkori szo­cialista privatizációs miniszter sarokba szorulva - védekezésképpen - azt a szamárságot találta mondani: "Nem az ÁPV Rt. korrupt, hanem a világ." Bár az akkori korrupciós tranzakció összértéke nem érte el az egymilliárd forintot, az addig példátlan felháborodás következtében a két kormányzó párt akkori vezetői belátták - és néhányan be is vallották -, hogy nemcsak a szajrét, hanem a balhét is együtt fogják elvinni. Jól látták, a magyar polgárok 1998-ban valóban leváltották a korrupt szoclib koalíciót.

Ám a sors és a "jóléti rendszerváltás" mézesmadzagával orránál fogva vezetett választók kifürkészhetetlen kegyéből a két korrupt párt azóta kétszer is visszasompolygott a hatalomba - és az étvágyuk is megnőtt. Az utóbbi években már nem milliárdos, hanem tíz- és százmilliárdos nagyságrendű "trükkök százairól" (lásd őszödi beszéd): gazdasági bűncselekményekről, nemzeti vagyontárgyak eltüntetéséről, jövedelem-kiszivattyúzásról, magyarán lopásról van szó. Illyés Gyula írta: "s már körbe lángol / erdőtűz gyufaszálból, / mert amikor ledobtad, / el nem tiportad". Így most már sokkal több erőfeszítést és nagyobb áldozatot követel a tűzoltás, a romok eltakarítása és az újjáépítés, mintha időben hozzáfogtunk volna.

A már szinte mindent behálózó, szétrohasztó, fojtogató korrup­ciót nem lesz könnyű megfékezni, mert az olyan, mint a lernai hidra. A görög mitológia rettegett kilencfejű mocsári szörnyét kellett Héraklésznek megölnie, ám a buzogánnyal szétvert, lecsapott hidrafejek helyén két másik nőtt ki. A derék hérosz innovációja az volt, hogy tüzes ágakkal kiégette a leütött fejek gyökereit, így már nem tudtak újra kinőni. Végül levágta a középső, halhatatlan fejet is, s végzett a hidrával. Valahogy így kellene hozzáfogni a korrupció kiirtásához is...

Nem igaz, hogy következmények nélküli ország vagyunk. Hét éve, sőt még jövőre is szenvedjük a hazug, korrupt, alkalmatlan kormányzás által okozott - békeidőben példátlan mértékű! - károkat, veszteségeket, vagyis viseljük a 2002. és 2006. évi döntésünk, választásunk kínos következményeit. 2010-ben, alig négy hónap múlva megint van más választás, de hogy lesz-e gyökeres változás, az a nyolcmillió magyar választópolgár döntésén múlik.

Egy olyan országban élünk, ahol a magyar vállalkozók - a Közjó és Kapitalizmus Intézet jelentését idézve - csak "annyira érzik sajátjukénak az állam teremtette szabályozói környezetet, mint amennyire egy megszállt ország állampolgárai azonosulnak a megszálló hatalommal és annak képviselőivel". Ma már konszenzus van abban, hogy a hatalmat birtoklók korrupciója a társadalmi válságból való kilábalás és a gazdasági növekedés gátjává vált. Megint időszerű, amit Eötvös József írt kevéssel az 1848-as polgári-nemzeti átalakulás előtt: "Hazánk nem maradhat jelen helyzetében."

S természetesen nem maradhatnak jelen - törvények fölötti - helyzetükben azok sem, akik cinikusan ellopták az emberek bizalmát és biztonságát, és sokszorosan visszaéltek azzal a hatalommal, amit tőlük kaptak.

(Faggyas Sándor, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések