ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Költségvetés jövőkép nélkül

Egy ország költségvetése meghatározza az adott év lehetőségeit, és kijelöli a fejlődés irányát. Ezt azzal teszi, hogy pénzt rendel a különböző tervezett feladatokhoz, illetve pénzt von el azoktól a területektől, amelyeket kevésbé fontosnak ítél.
Létrehozva: 2009. december 7., 09:17
nyomtat küld

Csath Magdolna (Fotó: ujpestifidesz.hu)

Magyarország 2010-es költségvetését kis többséggel, 52,9 százalék "igen" és 47,1 százalék "nem" szavazattal fogadta el az Országgyűlés. Ez a költségvetés egyenes folytatása a Gyurcsány-kormány által 2006-ban elindított és három éve zajló megszorítássorozatnak, amelynek következtében a gazdaság és a társadalom nehezen kiheverhető válságba süllyedt. A The Economist december 4-i száma szerint a vizsgált 42 ország közül a magyarnál rosszabb adat csak Oroszországban és Mexikóban van, ahol 8,9, illetve 10,3 százalékos a gazdaság szűkülése. A magyar gazdaság az év harmadik negyedében nyolc százalékkal zsugorodott, és az éves visszaesés hét százalékra vár­ható.

Vagyis a magyar gazdasági válság, amely már 2007-ben, egy évvel a világválság előtt elkezdődött, tovább is tart, mint máshol. Ezt mutatja az ipari termelés 15 százalékos csökkenése, a továbbra is magas, éves átlagban 4,8 százalékos infláció és a folyamatosan növekvő, már az idén a 11 százalékhoz közelítő munkanélküliség. Ennél rosszabb munkanélküliségi adat a 42-ből csak hat országban van, s azok közül csupán kettő, Belgium és Spanyolország EU-tag. Költségvetési hiányunk 2009-ben 4,3 százalékos lehet. Ennél a 42 ország közül 21-ben magasabb a költségvetési hiány. Az USA-ban 11,9, Nagy-Britanniában 14,5, Ausztriában 5,7, Belgiumban 6, Franciaországban 8,2, Németországban 4,6, Spanyolországban 10,8 százalékos. Még sincs ezek közül az országok közül egyben sem megszorító csomag! Viszont Bajnai a magyar költségvetés kapcsán azzal dicsekedett, hogy az 3,8 százalékra szorítja le a költségvetés hiányát. Súlyos válságban indokolatlan és ésszerűtlen a költségvetési hiány csökkentését egyedüli legfontosabb célként megjelölni, főleg azért, mert tudható, hogy ez tovább mélyíti a válságot, növeli a munkanélküliséget és ennek következtében a szegénységet.

Hozzájárul a gondokhoz a Nemzeti Bank kamatpolitikája is. A vizsgált 42 ország közül csak kilenc országban magasabb a kamat, és ezek között nincs EU-s ország. Az eurózónában mindenütt 0,72 százalék, az USA-ban 0,14, Nagy-Britanniában 0,66, Csehországban 1,77, nálunk pedig 6,43 százalék a kamat. Ez, az eurózónához mérve kilencszer nagyobb kamatterhet jelent, ami megöli a hazai vállalkozásokat, viszont óriási profitot biztosít a külföldi cégek nálunk működő leányvállalatainak. Ezért érthetetlen, hogy az IMF miért követeli a bankok további támogatását.

Az eddigi megszorítások által okozott romló gazdasági teljesítmény a 2010-re elfogadott költségvetés hatására lejtmenetben marad. Igaz, az IMF-nek beígért 80 milliárd helyett 70 milliárdos költségvetési megszorítás vár az önkormányzatokra, de várhatóan ez is csődöket idéz elő. Azok pedig elbocsátásokkal és a nyújtott oktatási, egészségügyi és egyéb szolgáltatások minőségének romlásával járnak. A nyugdíjasokon való újabb 80 milliárd forintnyi spórolás világosan mutatja a kormány értékrendjét: a védtelen öregeket nyugodtan lehet tovább sarcolni, a bankoktól azonban nem kell sajnálni a pénzt. A közlekedéstől elvont 40 milliárd, miközben tovább rontja a közlekedési szolgáltatások már ma is szégyenletes színvonalát, teret nyithat a leromlott rendszer leértékelt áron való privatizációjának. Érdemes felfigyelni arra, hogy miközben az állami tulajdonú MÁV a folyamatos elvonások és az alkalmatlan vezetés következtében egyre rosszabb helyzetbe kerül, a többségi osztrák tulajdonban lévő Győr-Sopron-Ebenfurt vasút fejlesztését a Magyarországnak járó EU-s pénzek is támogatják.

A 2010-es költségvetés újabb bizonytalansághalmazt zúdít az ország nyakába. További cégmegszűnések és a munkanélküliség növekedése várható. Ezért a GDP 0,6 százalékos csökkenéséből való kiindulás nem reális. Emiatt a költségvetési bevételeket a kormány fölé-, a kiadásokat pedig - például a várható önkormányzati és egyéb csődök miatt - alátervezte. Így borulni fog a költségvetési egyenleg, amelyet a kormány mindenáron teljesíteni akar, hogy megfeleljen az IMF-nek. Nem is ez a legnagyobb baj. Az igazán nagy veszély az, hogy ez a költségvetés tovább rombolja a gazdaság és a társadalom fejlődésének esélyeit. Miközben más országok, a jövőbeli fejlődés érdekében már ma beruháznak, megújítanak és építkeznek, nálunk folytatódik a leépítés, a rombolás, a kevesek további gátlástalan gazdagodása és a többség, beleértve a középosztályt, lecsúszása. Ezért a 2010-es költségvetést a jövő érdekében mielőbb újra kell tervezni. Magyarországnak olyan költségvetés kell, amely jövőképet, reményt és lehetőséget kínál, és nem depresszióba, tehetetlenségbe kényszeríti az embereket. A válságból való kilábalás ugyanis nem fog menni az emberek lelkesedése, részvétele, az építéshez való aktív hozzájárulása nélkül.

(Csath Magdolna, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések