ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Elmozdult a holtpontról az európai szabadalmi vita

Évek óta tartó huzavona után a szellemi tulajdonjog hatékonyabb védelmét elősegítő közösségi szabadalmi rendszer kereteiről jutottak politikai megállapodásra az európai uniós tagállamok a Versenyképességi Tanács pénteki ülésén. Az új rendszer - amelynek bevezetéséhez még a nyelvhasználati kérdésről is meg kell állapodniuk a feleknek - a központilag bejegyezhető szabadalmon túl egységes jogorvoslatot is biztosítana a közösségi szabadalmak tulajdonosainak.
Létrehozva: 2009. december 7., 10:59 | Utoljára frissítve: 2009. december 7., 11:03
nyomtat küld

A pénteken elfogadott tervezet egy csomagként kezeli az Európai Unió területén egyetlen eljárással bejegyezhető közösségi szabadalom és ehhez kapcsolódóan egy egységes jogorvoslati rendszer megteremtését. A cél a tagállamok szerint az, hogy kiküszöböljék a jelenleg széttöredezett európai szabadalmi rendszerből adódó magas eljárási költségeket és a hosszú bejegyzési időt, valamint hogy felszámolják azon kockázatokat, amelyek egy szabadalmi vita esetén a különböző érintett tagállamok nemzeti bíróságainak természetszerűleg eltérő eljárási mechanizmusából, és gyakran egymásnak ellentmondó ítéleteiből adódnak. Az Európai Bizottság adatai szerint ugyanis az európai cégeknek egy-egy jogvita kapcsán átlagosan 500 ezer euróba kerül a több párhozamosan zajló eljárás; az új, egységes rendszer alapján ezt csaknem a felére lehetne csökkenteni.

Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke az ülést követő sajtótájékoztatón elmondta: a pénteki megállapodás reális közelségbe hozza az európai szabadalmi rendszer reformját, ami kulcsfontosságú az európai gazdaság versenyképességének megóvása szempontjából. "A mai politikai megállapodás fontos üzenet az európai ipar, és különösen a kis- és közepes vállalatok számára arról, hogy a tagállamok elkötelezettek a szabadalmi rendszer hatékonyabbá és olcsóbbá tétele mellett" - közölte Verheugen. A Bizottság adatai szerint évente mintegy 2,5 millió legális munkahely szűnik meg világszerte - és ebből legalább 100 ezer Európában - a szellemi tulajdonjog megsértéséből adódó anyagi veszteségek miatt. "Elemi érdekünk, főleg a mostani gazdasági helyzetben, hogy a szellemi tulajdont a jelenleginél sokkal erősebben védő, és sokkal költségkímélőbb közösségi szabadalmi rendszert vezessünk be" - hangsúlyozta az alelnök.

A pénteki megállapodás megnyitja az utat a rendelettervezet európai parlamenti vitája előtt.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések