ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Hollandia elállhat az EU-szerb megállapodás útjából

Az EU-külügyminiszterek hétfői tanácsülésén megtörhet a jég: Hollandia a hágai főügyész kedvező véleményének fényében beleegyezését adhatja az Unió és Szerbia közötti interim (kereskedelmi) megállapodás életbe lépéséhez, amelyet követően Belgrád még idén felvételét kérheti az EU-ba.
Létrehozva: 2009. december 7., 11:11 | Utoljára frissítve: 2009. december 7., 11:12
nyomtat küld

Brüsszeli diplomáciai források arra számítanak, hogy Hollandia a külügyminiszterek hétfői tanácsülésén eláll majd az EU-szerb interim megállapodás hatályba lépésének blokkolásától, megnyitva ezzel az utat a szerb felvételi kérelem benyújtása előtt.

Mint ismert, az Európai Unió még 2008. áprilisában írta alá Szerbiával a stabilizációs és társulási megállapodást (SAA), amely az uniós tagsághoz vezető út első lépcsőjének számít. Miközben az egyezmény ratifikálása a tagállamokban hosszabb időt vesz igénybe, a megállapodás kereskedelmi rendelkezéseit egy egyhangú tanácsi döntéssel már életbe lehetett volna léptetni. Hollandia azonban, amelynek a mai napig traumát okoz, hogy annak idején ENSZ uniformist viselő békefenntartói nem akadályozták meg a srebrenicai mészárlást, mindaddig nem volt hajlandó zöld utat adni az interim megállapodásnak, amíg Belgrád nem működik maradéktalanul együtt a hágai nemzetközi törvényszékkel. A holland kormány mindenekelőtt Ratko Mladic egykori boszniai szerb főparancsnok elfogását szeretné, akit a srebrenicai mészárlás fő felelősének tartanak.

Serge Brammertz hágai főügyész legújabb jelentése - amit december 3-án ismertetett New Yorkban az ENSZ Biztonsági Tanácsával - ugyanakkor a jelek szerint kimozdította a holtpontról az ügyet. A belga nemzetiségű fővádló jelentésében a Hágával folytatott szerb együttműködés ugrásszerű javulásáról számolt be, különösen pozitívan értékelte azt, hogy a szerb hatóságok a korábbinál sokkal gyorsabban és hatékonyabban reagálnak a törvényszék dokumentumok és archívumok átadására vonatkozó kéréseire. És bár Ratko Mladic és egy másik régóta keresett szökevény, Goran Hadzic, a horvátországi szerbek korábbi vezetője még mindig szabadlábon van, a hágai kormány a jelek szerint megenyhülni látszik.

Hollandia ugyanakkor annak jeleként, hogy fenn kívánja tartani a Belgrádra nehezedő nyomást, még nem látott hozzá a stabilizációs és társulási megállapodás (SAA) ratifikációjához. Az interim kereskedelmi egyezmény hatályba lépése azonban így is elhárítja a legfőbb akadályt az elől, hogy Belgrád még decemberben hivatalosan is kérelmezze felvételét az Európai Unióba - mutatnak rá diplomaták.

A külügyminiszteri tanács Horvátország hágai törvényszékkel való együttműködését is megvitatja majd Brammertz-cel, akit ebédre hívtak meg Brüsszelbe. A főügyész Zágráb együttműködésében is pozitív elmozdulást lát, így az EU27-ek úgy dönthetnek, hogy megnyitják a bel- és igazságügyi fejezetet a horvátokkal, lényegében az utolsó témakört, ahol Zágráb eddig nem teljesítette a megnyitáshoz szükséges feltételeket.

A tanácsülésen az általános bővítési vita mellett a macedón felvételi tárgyalások dátuma is napirendre kerül. Mint ismeretes, az Európai Bizottság októberi jelentésében úgy vélte, hogy a volt jugoszláv tagköztársaság teljesítette a vele szemben támasztott feltételeket és felkérte a Tanácsot, hogy döntsön a tárgyalások megkezdéséről Macedóniáról. Egyelőre ugyanakkor erősen kérdéses, hogy az EU még idén választ tud-e adni a kérdésre, miután Görögország és Bulgária a névvita miatt egyelőre nem hajlandó beleegyezését adni a tárgyalások megkezdésébe. Athén elutasítja, hogy északi szomszédja bármilyen olyan nevet viseljen, ami - szerinte - burkolt területi követelést támaszthat Görögország északi, Macedónia nevű tartományával szemben.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések