ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Szabolcs Attila: lelki Magyarország

A magyar nemzet egységének hangsúlyozása ma ugyanolyan fontos és időszerű, mint 77 évvel ezelőtt volt - mondta a Budai Látképnek Szabolcs Attila XXII. kerületi polgármester, aki a nagytétényi országzászló újraavatásán, október 23-án Orbán Viktor Fidesz-elnökkel közösen mondott ünnepi beszédet.
Létrehozva: 2009. december 16., 00:47
nyomtat küld

Szabolcs Attila, Budapest XXII. kerületének polgármestere

- Politikai sikernek tartja, hogy Orbán Viktor a XXII. kerületben mondott ünnepi beszédet október 23-án?

- Nem politikai sikernek tekintettük, hanem nagy megtiszteltetésnek.

- Hogy tudták elérni, hogy az ország számos települése közül a Fidesz-elnök éppen Nagytétényt válassza?

- Évek óta próbáljuk őt meghívni. Tudjuk, hogy egy nagyobb település eseménye fontosabb lehet, mint a mienk. Ám most az október 23-i ünnepünk egybeesett a nagytétényi országzászló újraavatásával. Az emlékművet 77 évvel ezelőtt is éppen ezen a napon állították fel. Másfél héttel az avatás előtt kaptuk az értesítést, hogy a Fidesz-elnök a mi meghívásunkat fogadja el. S csak később tudtuk meg mi is a sajtóból, hogy azon a napon máshol nem is mond beszédet.

- Mikor volt a városrészből utoljára ekkora híradás?

- Ekkora híradás Budafok-Nagytétényből még soha nem volt. Az Echo Tv egyenes adásban közvetítette az október 23-i országzászló-avatást, a Hír Tv felvételről adta, de háromszor ismételte, s az összes többi tévécsatornán is megjelentünk aránylag bő terjedelemben. S az írott sajtóban is jelentős visszhangja volt az eseménynek.

- Az országzászlókat a húszas-harmincas években állították, az elvesztett országrészek miatti fájdalmat fejezték ki. Az újra felállított nagytétényi emlékműről viszont azt hallhattuk, hogy a magyar nemzet egységét fejezi ki.

- Ez az üzenet sokkal inkább megfelel a mai kornak, és politikailag kevésbé támadható. Az országzászló hátoldalán lévő márványlapra is ezt írattuk.

- Volt bárkinek is fenntartása az országzászló újraállításával kapcsolatban? Vádolta bárki a budafokiakat, tétényieket irredentizmussal?

- Nem hallottam ilyenről. Épp azért, hogy ne is támadjanak bennünket, arra törekedtünk, hogy az országzászló kinézetre olyan legyen, mint a régi volt. Az "Így volt, így lesz!" feliratot nem tettük rá, mert nem akartunk fölösleges indulatokat gerjeszteni.

- Ugyanakkor civil kezdeményezés indult, hogy mégis legyen "Így volt, így lesz!" felirat.

- Nyilván vannak olyanok, akiknek rokonai élnek Erdélyben, Kárpátalján vagy a Felvidéken, és nem bánták volna, ha van felirat. De nem biztos, hogy nagyon politikus lett volna rátenni. A magyar nemzet egységének hangsúlyozása viszont ma ugyanolyan fontos és időszerű, mint 77 évvel ezelőtt, különösen, ha a szlovák nyelvtörvényre, Ukrajnában a magyar nyelv oktatásának ellehetetlenítésére, Romániában a település-névtáblákkal kapcsolatos botrányokra vagy Szerbiában a magyarverésekre gondolunk.

- Szlovákiából, Ukrajnából, Romániából, Délvidékről, Burgenlandból - az egykori magyar területekről - földet hoztak az emlékműavatásra. Ez ellen senki nem tiltakozott?

- Ezzel is a magyar nemzet összetartozását akartuk kifejezni, de nem volt belőle probléma. Egyelőre zsákokban tartjuk a földet, és az avatáskor is csak jelképesen tettük le az országzászló tövénél, majd a parkosítás után - amely várhatóan jövő júniusban készül el 15 millió forintból - fogjuk a földet elhelyezni egy megfelelően kialakított helyre. Nagytétény központjában így egy szép központi tér alakul ki, olyan, amilyen eddig egyáltalán nem létezett.

- A budafoki baloldalnak sem volt kifogása?

- Nálunk akkor még olyasmit sem lehetett hallani, mint amit utóbb újságcikkben olvashattunk, hogy "a Fidesz a külvárosba akarja vinni a megosztást". Az avatás utáni napokban egykét rosszmájú megjegyzés volt ugyan különböző topikokon, hogy túl sokba került az országzászló, de még a testületi ülésen sem kaptam egyetlen kritikát vagy kellemetlenkedő kérdést sem. Igaz, azóta felerősödtek a baloldali kritikák, még az országgyűlési képviselőnk is úgy tudja, hogy tereprendezésre már elköltöttünk 15 millió forintot. Ez nem igaz, tavasszal kezdődik a tér kiépítése, az kerül majd ennyibe. Egyébként az sem igaz, hogy túl sokba került az emlékmű - 4,5 millió forint volt az újraállítással kapcsolatos összes kiadásunk, aminek egy része közadakozásból befolyt, és még folyamatosan érkeznek az adományok.

- Merthogy kérték az itt élőket, hogy anyagilag támogassák az országzászló-állítást. Kik adakoztak?

- Általános tapasztalat, hogy szívesebben adakoznak azok, akik egyébként szűkösen élnek. De meg fog lepődni: az elsők között fizetett be egy pesti polgármester. Tudok solymári polgárokról is, akik adományoztak, s persze sok budafok-tétényi lakos, köztük jómagam is. Én még akkor is kötelességemnek éreztem volna az adományozást, ha a szükségesnél kétszer több pénz gyűlik össze. A mi városrészünkben egyébként régi hagyománya van a közadakozásnak, így készült Budafokon az I. világháborús emlékmű és 2001-ben az 56-os emlékmű is, bár most a gazdasági válság miatt mindenki kevesebbet tud adni.

- De azért a helybelieknek fontos volt ez a zászló?

- Azóta is nagyon sokan megállítanak, és megköszönik a felállítását. Volt, akitől kétoldalas levelet kaptam, mások azt javasolták, adjunk ki erről egy prospektust is, készítsünk képeslapot, mert az országzászlónak idegenforgalmi szempontból is jelentősége van.

- Az országzászló melletti utca sarkán ugyan már áthúzták Landler Jenőnek, a Tanácsköztársaság vörös hadserege főparancsnokának a nevét, de hivatalosan még mindig ez az elnevezés él.

- Az avatás előtt tartottunk egy testületi ülést, amelyen úgy döntöttünk, hogy a Landler Jenő elnevezést Szent Flóriánra változtatjuk, hiszen az utcát, amely az országzászlóhoz vezet, eredetileg is így hívták. Ám ha az utcanevek személyekről szólnak, a Fővárosi Önkormányzaté a döntési jog. Bár kezdeményeztük a fővárosnál az átkeresztelést, az még nem történt meg.

- Az arra járók láthatják, hogy azóta is égnek a mécsesek a talapzatánál. Ezeket ki gyújtja meg?

- Az első két nagyobb, fedeles mécsest én vittem otthonról az avatás során. Másnap elmentem, hogy kicseréljem az üvegben a gyertyát, és meglepődve tapasztaltam, hogy mások megelőztek. S akkor már nemcsak az a két mécses volt ott, hanem egy csomó, és virágok, koszorúk is voltak odatéve. Ez is alátámasztja azt, amit Orbán Viktor mondott ünnepi beszédében: "ami a földrajzi Magyarországtól elvétetett, a lelkinek mindig része maradt".

(hetivalasz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések