ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Orbán Viktorral közöl interjút a Nykypäivä c. finn hetilap

A finn konzervatív párt szócsövének számító Nykypäivä hetilap 2009. december 18-án közölte Tapani Mäkinen interjúját Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével. Az alábbiakban mellékeljük a cikk teljes fordítását.
Létrehozva: 2010. január 11., 10:24 | Utoljára frissítve: 2010. január 11., 10:35
nyomtat küld

Orbán visszatérése a hatalomba Magyarországon

A hatalomba való visszatérésére törekszik a tavaszi választásokon a jobbközép EPP magyarországi tagja, a Fidesz. Amennyiben így alakul, akkor Orbán Viktor lesz az ország miniszterelnöke, akit egy héttel ezelőtt Bonnban Jyrki Katainenhez hasonlóan az EPP alelnökévé választottak.

A szocializmus összeomlását követően Magyarország óriási sikertörténetnek tűnt. Az ország gazdasága fejlődött, ezért a külföldi befektetők érdeklődtek az ország iránt. Ez a kép az utóbbi években alaposan megkopott, ugyanis a nyilvánosságot a politikai nyugtalanság és botrányok uralták. Magyarország jelenleg súlyos gazdasági és politikai válságban van. Ez a helyzet három évvel ezelőtt éleződött ki, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök választási kampányában tudatosan hazudott az ország gazdasági helyzetét illetően.

Gyurcsány végül idén tavasszal lemondásra kényszerült, helyére Bajnai Gordon fejlesztési miniszter került. Bajnai kemény gazdaságpolitikai döntésekre kényszerült, de Orbán Viktort már egy új szocialista politika sem tudja meggyőzni.

- Az egykori miniszterelnök még mindig Magyarország tényleges irányítója. Nem a jelenlegi miniszterelnökkel, hanem az egész gyurcsányi időszak ellen küzdünk - emelte ki Orbán a Nykypäivä újságnak az EPP bonni kongresszusán. Habár Magyarország gazdasági szakértőkkel megerősített jelenlegi kormánya népszerűbb elődjénél, Orbánnak minden oka megvan a magabiztosságra. A júniusi europarlamenti választásokon a Fidesz 14 mandátumot szerezett a 22-ből. Hacsak valamilyen csoda nem történik, akkor Orbán és a Fidesz visszatér a hatalomba a jövő áprilisi választásokon.

Összeomlóban a politikai szerkezet

A magyarországi választásokon nem csak arról van szó, hogy a legnagyobb párt helyeket veszít egy másik javára. Orbán lehetségesnek tartja, hogy Magyarországon ugyanolyan nagyobb lélegzetvételű politikai szerkezetváltás történik, mint hat évvel ezelőtt Lengyelországban. Akkor a baloldal teljesen összeomlott. A számtalan korrupciós botrány és a sikertelen gazdaságpolitika nagy változásokat idéztek elő. Nemcsak a Fidesz növelte azonban támogatottságát, hanem a növekvő nyugtalanság kiváltotta a szélsőjobboldali és nacionalista Jobbik megerősödését is.

- Lehetséges, hogy a Jobbik lesz a második legnagyobb párt Magyarországon. Mindenesetre nagy politikai változások lesznek - mondta Orbán, aki azon gondolkozik, hogy a jelenlegi helyzetben mi elegendő az állampolgároknak: megelégszenek a Fidesz által kínált mértékletes változásokkal vagy esetleg radikálisabb jobboldali áttérést szeretnének.

- A magyarországi szélsőjobboldalt nem az ideológiája vagy értékei miatt támogatják. Támogatásukat az emberek kiábrándultságának köszönhetik. A kormány nem volt képes kilátást teremteni az életük számára. Az elemzők jelenleg is azt vitatják, mennyiben járul hozzá a Jobbik előretörése a Fidesz jobbratolódásához. A gyanú megalapozatlannak tűnik, mert Orbán szerint a Fidesz hangsúlyozottan azok számára kínál alternatívát, akiket elborzaszt a Jobbik sikere. - A Jobbik elutasításának egyetlen valós alternatívája a Fideszre történő szavazás. A Jobbik hevesen védi a magyar kisebbséget a szomszédos Szlovákiában, valamint bírálja a romabűnözést. A romakérdés fontos helyet foglal el a magyar politikában, hiszen az egyre hátrányosabb társadalmi helyzetbe kerülő romák a társadalom közel tíz százalékát teszik ki. - A romakérdés nagyon fontos. A romák olyan területeken élnek, ahol a legrosszabb a foglalkoztatottság aránya. Orbán szeretne javítani a romák foglalkoztatottsági és iskolázottsági helyzetén, mivel az ő körükben szakítják meg legtöbben iskolai tanulmányaikat, ezáltal is tovább fokozva elszakadásukat a társadalom többi részétől.

A Fidesz soraiból került ki az Európa Parlament egyetlen roma képviselője és Orbán meggyőződése szerint a pártnak van a legjobb programja a romatársadalom helyzetének kezelésére, szerinte roma programjuk európai szintű. Ám Magyarország megosztottsága egyértelmű. Orbán a kilátásokat tompítva emlékeztet arra, hogy a választások sarkítják majd a képet, a választások után a győztesnek törekednie kell a társadalom összefogására a legfontosabb célkitűzések megvalósítása érdekében. Orbán a legfontosabb célkitűzéseknek az új munkahelyek teremtését, az általános közbiztonság újrateremtését és a csőd szélén álló vállalkozások megmentését nevezte.

A gazdaság növekedése befektetéseket igényel

Magyarországot az év elején több vád is érte protekcionista intézkedések miatt. Orbán hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is nyitott ország, nyitottabb azoknál, akik ellene vádaskodnak.

- A gazdasági növekedés beindításához befektetésekre van szükség, függetlenül attól, hogy azok belföldről vagy külföldről származnak. A mi szempontunkból sajnálatos, hogy azon országok, akik befektettek Magyarországon, szintén nehéz gazdasági helyzetbe kerültek és így a külföldi befektetők a korábbiaknál kevésbé aktívak.

- Vannak pozitív kivételek is: a Nokia és a Mercedes itt maradtak az országban és új beruházásokat terveznek. Orbán kiemelte: különösen a csúcstechnológia terén lenne ésszerűtlen a protekcionizmus, mert ez a terület teljesen globalizált.

Választ adott ugyanakkor arra a kérdésre is, melyik területen nem tartja kizártnak a protekcionista gondolkodásmódot. - A mezőgazdaság nehéz helyzetben van. Rengeteg minőségi terméket állítunk elő, amelyeknek versenyezniük kell dömpingelt és rosszabb minőségű exportárukkal. A mezőgazdasághoz bonyolult kérdések kapcsolódnak, amelyekről beszélnünk kell és új tárgyalásokat kell folytatnunk.

A másik, nemzetközi nyilvánosságot kapott magyar gazdasági probléma a korrupcióhoz kötődik. Orbán nem is próbálta cáfolni a probléma nagyságát, de ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a korrupcióhoz mindig két partner kell. Meglátása szerint korrupcióba ütközve a külföldi cégeknek mindig hivatalos szervekhez kellene fordulniuk. Ezen álláspontja nem ingott meg a hivatalos szervek megbízhatóságát firtató további kérdés kapcsán. - A demokráciában a problémákat csak hivatalos úton lehet megoldani.

A gazdasági növekedést Orbán elsősorban a kis és közepes nagyságú ipari vállalatok számára nyújtandó adókedvezményekkel kívánja előmozdítani.

Oktatási együttműködés Finnországgal

Orbán kiemelte a finnek és a magyarok lelki rokonságát és jelezte: szeretné az együttműködést kibővíteni. Kívánságlistáján egy széles gazdasági együttműködési csomag szerepel, amelynek megvalósításához a választásokat követően azonnal nekilát. Orbán az interjú során többször kifejezte azon szándékát, hogy finn nagyvállalatok további beruházásait vonzza az országba. Különösen nagy érdeklődést mutatott Orbán a finn oktatási rendszer iránt. Magyarországon szükség van az oktatási rendszer reformjára és a finn modell megfelelne a célnak. - Önöknek van Európa egyik legjobb oktatási rendszere - állította.

Együttműködési lehetőséget lát Orbán a mezőgazdaság terén is. - A leendő magyar kormány nem hanyagolja el a hazai piacok fejlesztését. A mezőgazdaság fejlesztése ebben kiemelt szerepet tölt be. Ezen szavakból már nem egy ellenzéki vezető, hanem a leendő miniszterelnök hangja csengett.

(Tapani Mäkinen, Nykypäivä)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések