ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Mélyrepülésben az euró

Újabb öt hónapos mélypontra zuhant az euró a zöldhasúval szemben, alig 1,4 dollárt kell már csak fizetni a közös uniós deviza egységéért.
Létrehozva: 2010. január 22., 15:35
nyomtat küld

Az uniós fizetőeszköz egy hete lépett rá komolyabban a lejtőre, a múlt csütörtökön még 1,45 dolláron váltották az eurót. A tegnapi gyengülés oka a vártnál kedvezőbb kínai makroadat volt, az ázsiai ország GDP-je ugyanis a vártnál nagyobb mértékben, 8,7 százalékkal bővült tavaly, és a decemberi infláció is gyorsabb volt az országban az előre jelzettnél.

Ez pedig monetáris szigorításra késztetheti Pekinget, ami a devizakereskedők szerint nyomást gyakorolhat egyes devizákra, így az euróra és az ausztrál dollárra - állítja a Dow Jones hírügynökség. A dollárt azonban nem csak a kínai adatok erősítik.

"A válságból való kilábalás céljából egyelőre minden meghatározó gazdasági hatalom azért küzd, hogy gyengítse a saját devizáját. Az USA-nak tavaly december elejéig ez viszonylag jól sikerült, az utóbbi másfél hónapban azonban visszájára fordult a helyzet" - mondja Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.

A dollár árfolyamát egyébként elsősorban a globális kockázatvállalási kedv mozgatja: az optimizmus időszakában a befektetők a dollár helyett az izgalmasabb piacokat részesítik előnyben, míg az óvatosság a dollár iránti keresletet erősíti. A közelmúltban a befektetők általános elbizonytalanodása mellett az eurózóna problémái is a dollár malmára hajtották a vizet. Elsősorban Görögország helyzete aggasztó a felelőtlen gazdaságpolitika miatt felhalmozódott hatalmas államadósság miatt, és ez más országok (elsősorban Spanyolország, Portugália, Írország és Olaszország) problémáira is jobban ráirányíthatja a figyelmet.

"A dollár azért is erősödik, mert sok pénzt pumpáltak a gazdaságba, és ezt ki kell majd szippantani például egy kamatemeléssel" - mond egy másik indokot Szántó András, az Equilor devizaüzletágának vezetője. Azt persze még a szakemberek is csak találgatják, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) mikor kezdi meg a szigorítást, de az eddigi prognózisok szerint ez korábban bekövetkezhet, mint az Európai Központi Bank (EKB) kamatemelései.

(vg.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések